دوئـل دست دوم‌های اروپایی با صفر کیلومترهای چینی

آذر پارسال بود که نمایندگان مجلس ثبت سفارش واردات خودروهای تجاری دست دوم را به کشور آزاد کردند. صمیمی که با اعتراض سازندگان خودروهای سنگین در ایران مواجه شد، چرا‌که آنها با مشکلات زیادی از جمله کمبود تقاضا مواجه بودند. در چنین شرایطی واردات این نوع کالا چالش بزرگ‌تری بر سر تولیدکنندگان بود و ادامه فعالیت آنها را تهدید می‌کرد. برخی نمایندگان مجلس معتقد بودند خودروهای تجاری تولید داخل بی‌کیفیت است و ناوگان باری کشور نیاز به نوسازی دارد. پایین بودن قیمت خودروهای تجاری وارداتی دست دوم و مصرف کم سوخت آنها از دلایل تصویب این تصمیم اعلام شد. تصمیمی که هنوز هم تولیدکنندگان این نوع خودروها با آن مشکل دارند.
موافقان به صرفه می‌دانند

هر آنچه که جایگزین کامیون‌های فرسوده فعلی شود به نفع اقتصاد و ایران است، چراکه کامیون‌های دست دومی که قرار است به کشور وارد شود از نظر مصرف سوخت، آلودگی هوا و ایمنی جاده بهتر از کامیون‌هایی است که در حال حاضر در جاده‌های ایران تردد می‌کند. این نمایی کلی از نظرات موافقان است. از نظر آنها ایران تمایل به واردات کامیون‌های دست دوم اروپایی دارد، چراکه ترجیح می‌دهد کامیون‌های چینی با حداقل امکانات و استاندارد وارد کشور نشوند.

تجربه دانگ فنگ و هوو چینی از نظر این گروه باعث شده واردات دست دوم‌های اروپایی با شرط کارکرد کمتر از سه سال به صرفه‌تر باشد.
موافقان این واردات در واقع منتقد بازار نیز هستند و فقط به دلیل شرایط حاکم بر بازار از جمله کیفیت پایین چینی‌ها و همچنین مشکلات کار با شرکای خارجی از واردات دست‌دوم‌ها حمایت می‌کنند و در واقع به این موضوع به چشم یک راه‌حل کوتاه‌مدت نگاه می‌کنند.
هزینه نگهداری دست‌دوم‌ها زیاد است
سید‌احمد لطفی یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس از جمله افرادی است که واردات دانگ فنگ و هوو را یادآوری می‌کند و این نظریه که برای ایجاد حداقل رقابت با واردات خودروهای تجاری کم‌کیفیت چینی مانند دانگ‌فنگ و هوو که به علت ارزانی مشتریان بسیاری دارند تصمیم به واردات دست‌دوم‌های اروپایی گرفته شده را تایید می‌کند.
وی در گفت‌وگو با خبرنگار «گسترش صنعت» البته خود را منتقد این برنامه نیز نشان می‌دهد. لطفی با اشاره به اینکه کامیون‌های دست دوم وارداتی باید مطابق با استانداردهای روز دنیا تولید شده باشد، می‌گوید: همه خودروهای وارداتی از جمله دست دوم‌ باید خدمات پس از فروش در ایران داشته باشند. این عضو کمیسیون صنایع و معادن با انتقاد از واردات این خودروها، گفت: کامیون‌های دست دوم خارجی اگرچه قیمت کمتری نسبت به کامیون‌های صفر کیلومتر دارد اما هزینه‌های تعمیر، نگهداری و قطعات یدکی آنها به شدت بالاست.
لطفی با بیان این‌که کامیون‌های خارجی در سه سال حدود ۷۰۰ هزار تا یک میلیون کیلومتر کارکرد دارد، تصریح کرد: ورود این کامیون‌ها به کشور مشکلاتی همچون افزایش مصرف سوخت و آلایندگی را به دنبال خواهد داشت.

تشدید رکود تجاری‌سازها
داوود میرخانی رشتی، مشاور دبیر انجمن خودروسازان درباره واردات کامیون‌های دست‌دوم به کشور نظری مشابه این نماینده مجلس دارد. وی می‌گوید: با توجه به این که خودروسازان ایرانی ظرفیت تولید ۶۰ هزار خودرو تجاری دارند، واردات کامیون‌های دست‌دوم منطقی نیست، حال باید دید که چه عواقبی در انتظار این واردات است.
وی با اشاره به اینکه ورود کامیون‌های دست دوم به کشور صنعت خودرو را دچار رکود شدید خواهد کرد، گفت: این نه‌تنها ضد قانون رقابت‌پذیری در صنعت است بلکه موجب فرار سرمایه‌گذاران خارجی، گسترش بیکاری و ورشکستگی قطعه‌سازان و خودروسازان تجاری خواهد شد.

مشاور دبیر انجمن خودروسازان معتقد است، در حال حاضر تجاری‌سازان داخلی به دلیل نبود تقاضا در بازار با ۲۰ تا ۳۰ درصد از ظرفیت اصلی خود مشغول به تولید هستند و بیشتر‌ ظرفیت هم‌اکنون غیر‌فعال است، با این حال مسوولان ‌به‌جای استفاده از ظرفیت خالی موجود و الزام خودروسازان به تولید خودرو با استاندارد بالا سعی دارند تا بازار داخلی را به بازاری بزرگ برای خودروهای کارکرده دیگر کشورها تبدیل کنند.

افت کیفیت خودروهای تجاری داخلی
حمیدرضا فولادگر نیز جزو گروهی است که افت کیفیت خودروهای تجاری در داخل کشور را مهم‌ترین دلیل واردات خودروهای تجاری دست‌دوم می‌داند و می‌گوید: درچند سال گذشته تجاری‌سازان داخلی به‌جای ادامه روند همکاری با تجاری‌سازان مطرح دنیا اقدام به همکاری با شرکت‌های نه‌چندان معتبر کردند که این موجب افت کیفیت خودروهای تجاری و نارضایتی خریداران شد.

به گفته این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، نبود استراتژی در صنعت خودرو بخصوص در مورد تجاری‌ها موجب شده تا خودروسازان به‌جای کشورهای دارای سبک در سال‌های گذشته به کشورهایی روی آورند که به لحاظ کیفی در سطح پایینی قرار دارند. فولادگر افزود: تجاری‌سازان داخلی توان تامین خودرو برای اجرای طرح نوسازی را ندارند به همین دلیل ورود کامیون‌های دست‌دوم علاوه‌بر پیشبرد طرح نوسازی موجب می‌شود تا خودروهای با کیفیت وارد ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *