اولين جشنواره و نمايشگاه بین المللی مُد و لباس

لطفاً در ابتدا ديدگاه خود را راجع به صنعت نساجي و پوشاك بفرماييد؟

عليرغم مشكلات موجود در صنعت نساجي، ما بعنوان بخش خصوصي علاقمند به پيشرفت آن هستيم ولي همانطور كه ميدانيد ما به تنهايي قادر به حل اين مشكلات و هموار كردن اين راه نيستيم و مستلزم حمايت هاي همه جانبه بخش هاي خصوصي و دولت نهم مي باشد.
اين مشكلات شايد به نوعي ديگر گريبان گير صنعت مد و پوشاك نيز به عنوان اعضاي ديگر خانواده نساجي ايران مي باشد. حل اين مشكلات احتياج به يك عزم ملي و عمومي دارد زيرا اين يك پروژه بزرگ و رقابتي در دنيا است.
در صنعت پوشاك و مد رقابت بسيار شديد و رو به رشدي در دنيا وجود دارد كه دور ماندن ما به عنوان كشوري با پيشينه و سابقه فرهنگي طولاني و مسلمان از فرآيند توليد كيفي و جهاني كردن ايده هاي خلاق ايراني جاي سوالات فراواني دارد. هم اكنون شاهد اين هستيم كه در بازار پوشاك ما كه بنا به اعلام برخي كارشناسان بيش از ۵۰ درصد از آن نيز با كالاهاي قاچاق تغذيه مي شود مارك ها و توليد كنندگاني حضور دارند كه كالاهاي آنان به هيچ وجه مرغوبيت و محبوبيت لازم را ندارد. امروز پوشاك غالباً بي كيفيت بازار ما را هدايت مي كند.
با ورود پوشاك خارجي و قبضه شدن بازار، نبايد انتظار عدم ورود فرهنگ بيگانه به جامعه را داشت. همانطور كه امروز شاهد هستيم، با كنار ماندن طراحان و طرح هاي لباس ايراني نسل جوان به طور طبيعي به سمت مدهاي خارجي و غير ايراني جذب شده اند.
ما اميدواريم كه هر چه سريعتر براي بازگرداندن هويت قبلي خود هر چه در توان داريم به كار بگيريم.

هدف اصلي شما از طرح ايده نمايشگاه Modex چه بوده است؟

هدف ما اين است كه رابطه اي بين عرضه و تقاضا و توليدات داخلي و كشورهاي مسلمان در زمينه پوشاك و صنايع مرتبط ايجاد كنيم و بتوانيم در سليقه مصرف كنندگان ايراني و غير ايراني تاثيرگذار باشيم.
متاسفانه ما عليرغم داشتن توانمندي هاي لازم در صنعت پوشاك از دانش روز عقب افتاده ايم. ما بايد با برگزاري جشنواره و نمايشگاه هاي تخصصي بين المللي همراه با حضور شركت هاي قوي  خارجي، با آخرين متدها و دستاوردهاي روز ماشين آلات دنيا همراه هستند آشنا شويم. در واقع از طريق اين نمايشگاه ها محققين، طراحان، توليد كنندگان و دانشگاهيان را دور هم جمع كنيم تا بتوانيم فقدان طرحهايي كه نه مقبوليت ونه مشروعيت دارند را از طريق طرحهاي زيبا، نو، ابداعي و ابتكاري و برگرفته از فرهنگ غني ايراني اسلامي جبران كنيم البته طرح هايي كه با عرف و فرهنگ جامعه ما هماهنگ  باشد.

توجه دولت محترم و مسئولان نظام چند سالي است كه به سمت صنعت پوشاك و تقويت طرح هاي ايراني معطوف شده است. نظر شما در اين رابطه چيست؟

روند اين موضوع ، يعني بحث ساماندهي مد و لباس يك رخداد جديد براي كشور ما است و از سال ۱۳۸۵ كه البته پيشينه آن به سال۱۳۸۳ برميگردد، شروع شده است. در آن زمان مقام معظم رهبري در يكي از مراكز دانشگاهي فرمودند: كه ما مخالف مد نيستيم ما با تقليد مد غرب مخالفيم .
اسلام ما اسلام كاملا پيشرفته، شكوفا، پويا و علمي است و در رابطه با موضوع پوشش بسيار سخن گفته است.
قوانين طرح ساماندهي مد و لباس سال ۱۳۸۵در مجلس شوراي اسلامي طرح شد و در همان زمان دولت و شوراي نگهبان صحه بر اين قوانين گذاشت و اين قوانين را به صورت مدون و قانونمند به تمام سازمانها، ادارات و نهادها ابلاغ كردند و تمام نهادهاي مربوطه ملزم به رعايت قوانين هستند. اما متاسفانه ما در كشور خلاء تصويب قوانين نداريم بلكه خلاء در اجراي قوانين است. ما نزديك به ۳ سال است كه عملاً توجهي به اين قوانين را مشاهده نكرده ايم صرفاً همه چيز در حد تذكر بوده است، از اوايل امسال دولت براي اجراي اين قوانين دست به اقداماتي زده است البته اين موضوع بايد با همكاري كليه نهادها، ارگانهاي دولتي، صدا سيما، مجلات و روزنامه ها فرهنگ سازي شود. بهر حال برگزاري نمايشگاه مد و لباس و نمايش زنده لباس در ايران  يك اقدام بي سابقه و داراي حساسيت هاي فوق العاده بوده است كه اگر بتوانيم موفق شويم در جهت عملي كردن اين قوانين گام بلندي برداشته ايم.
در واقع همانطور كه عرض كردم هدف اصلي ما از برگزاري جشنواره مد و لباس با توجه به تجربه خوب سال گذشته ما در كيش، ايجاد تعامل مناسب ميان شركت هاي توليد كننده پوشاك داخلي و خارجي، ايجاد تعامل بين طراحان لباس و مد در ايران و كشورهاي اسلامي، ايجاد بستري مناسب براي تجار و بازرگانان داخلي و خارجي و در نهايت تبديل كردن ايران به مركز مد و لباس كشورهاي اسلامي است.
ما بايد بتوانيم آنقدر پيشرفت كنيم كه افراد مسلمان بتوانند برند هاي ايراني را بدون وجود واسطه تهيه كنند. وجود واسطه در بازار باعث از بين رفتن تلاش و ايده هاي طراحان داخلي مي شود. ما علاقمنديم كه مردم كشور خودمان را به خريد محصولات داخلي ترغيب كنيم. البته برند هاي ما هم بايد كيفيت ومرغوبيت خود را افزايش دهند كه اين موضوع احتياج به حمايت مادي و معنوي از سوي دولت دارد، كه اگر اين امر محقق شود كمتر شاهد برند هاي خارجي خواهيم بود. به طور كلي اين اعتقادي است كه ما در استراتژي و اهداف نمايشگاه داريم كه انشاء ا… با  اين روند بتوانيم ايران را جهت ايجاد يك پايگاه مد و لباس به عنوان يك قطب در دنيا معرفي كنيم.

به طور كلي برند سازي در ايران و به ويژه در صنعت پوشاك را چگونه ارزيابي مي كنيد و اين نمايشگاه چه تاثيري در تقويت برند ها دارد؟

امروزه در صنعت بازاريابي صرفاً برند ها به يك اسم ختم نمي شود. ما بايد تلاش مان براين باشد كه بتوانيم اين صنعت را ارتقا دهيم. در واقع برند يك سازمان بايد هدفمند و در چهارچوب قوانين باشد. يعني نبايد برندي بسازيم كه هيچ پشتوانه اي نداشته باشد و به راحتي خدشه دار شود .
ما نه تنها بايد مسئولين حوزه تجارت و بازرگاني را از اهميت برند و برند سازي به ويژه در صنعتي مانند پوشاك آگاه كنيم، بلكه بايد قشر توليد كننده نيز به اهميت اين موضوع پي ببرد. قطعاً با آشنايي همه اقشار صنعتي در كشور مي توان شاهد ايجاد، رشد و شكوفايي برند هاي بسيار خوبي در بطن صنعت نساجي و پوشاك خود باشيم.
ما هم بايد قوانيني داشته باشيم كه وقتي برند هايي شروع به كار ميكنند حمايت شوند، در اين خصوص سياستگذار ها  بايد در سطح كلان حاكميت اين وظيفه را به عهده بگيرند.
يك برند براي مطرح كردن خود نياز به حمايت همه جانبه دارد، يكي از اين راه ها شركت در نمايشگاه هاي تخصصي است. ما به عنوان مجري برگزاركننده اين نمايشگاه ها مي توانيم محصولات آنها را در قالب غرفه هاي نمايشگاهي، تبليغات در كتاب نمايشگاه، و بحث ژورنال به نحو شايسته اي معرفي كنيم. ما امسال به رسم پاسداشت اولين سال برگزاري نمايشگاه  modexدر تهران، يك ژورنال پوشاك ويژه چاپ مي كنيم. يك راه ديگر عرضه محصولات برندها از طريق نمايش زنده لباس در يك سالن مناسب و حرفه اي و مطابق استانداردهاي روز مختص به اين كار ميباشد. اگر علاقمند به برگزاري اين نمايشگاه ها هستيم بايد شاهد حضور هر چه بيشتر برندهاي خارجي و داخلي باشيم خصوصاً در بخش تكنولوژي و مواد اوليه.
وظيفه اصلي ما ايجاد محيطي مطلوب براي ارتباط هر چه بهتر توليد كنندگان و تجار داخلي و خارجي اين صنعت است. چرا كه شركت كنندگان انتظار دارند علاوه بر نمايش آخرين طرح ها و مدل هاي جديد محصولات خود با خريداران عمده و جديدي آشنا شوند كه توليد و فروش آنها را تضمين كرده و موجب رونق اقتصادي گردد. از طرفي خريداران كلان و اصلي كالا و خدمات نيز به دنبال يافتن كانالهاي ارتباطي با توليدكنندگان و خريد اجناس به قيمت واقعي هستند. لذا حذف واسطه ها از كاركردهاي اصلي اين نمايشگاه خواهد بود.
وجود چنين نمايشگاه هايي با تفكرات و ديدگاه هاي جديد كه به صورت علمي برگزار مي شوند، بسيار كارآمد خواهد بود. يعني زماني كه يك نمايشگاه برگزار مي شود صرفاً نمايش محصولات نباشد بلكه مباحث بصورت علمي و كارشناسي نيز ديده شود و علاوه بر بحث توليد و ارائه محصولات بايد مباحثي را به شكل عكس، نمودار، انيميشن، پوستر و تابلوهاي نقاشي در كنار نمايشگاه هاي خود ايجاد كنيم، كه موجب ارتقاي سطح علمي فعالان صنعت مربوطه نيز بشويم

 

Image

علت اضافه كردن بخش ملزومات صنعت پوشاك به نمايشگاه چيست؟

ملزومات يكي ديگر از بخش هاي عمده از صنايع پوشاك است كه در بالا بردن سطح كيفي محصول نهايي موثر است كه چندان به آن توجه نميشود. پرداختن به ملزومات وارزش گذاشتن به جايگاه و شان توليد كنندگان ملزومات ميتواند در ارتقا سطح كيفي محصولات ما اثر بگذارد. زماني كه ما از دكمه،لايي زيپ و… صحبت مي كنيم كه از كيفيت برخوردار است قطعا ميتواند منجر به توليد كالاي نهايي مرغوب شود. ولي اگر ما توجهي به اين بخش نداشته باشيم قطعا پارچه به تنهايي نميتواند يك پوشاك باشد. مهمترين چيزهايي كه يك برند بايد به آن توجه كند  طرح،چاپ،رنگ ودوخت و راحتي، قابل دسترس بودن، قيمت مناسب و در نهايت كيفيت است كه بايد روي آنها  حساسيت داشته باشيم.

با توجه به اهميت اين نمايشگاه چه تمهيدات، امكانات و برنامه هاي خاصي را ازجنبه هاي مختلف براي برگزاري در نظر داريد؟

بدليل حساسيت خاصي كه اين نمايشگاه به لحاظ سياسي،فرهنگي واجتماعي دارد ما در اين مورد بسيار فكر كرده ايم. ما كشوري هستيم كه مي خواهيم همه برنامه هايمان بصورت درست وصحيح برگزار شود. قطعاً بايد در بحث برگزاري مسائلي را در نظر بگيريم كه براي شركت كنندگان وبازديد كنندگان ارزش قائل بشويم. البته امكانات اين نمايشگاه به نسبت فضاهاي نمايشگاهي شهرهاي ديگر بهتر است. در رابطه با چيدمان ونوع ساختار آنجا قطعا پيش بيني يك كار نو و جديد را داريم. حداقل با كاري كه در گذشته انجام داده ايم فاصله بگيريم و به سمت سبكهاي جديد امروزي پيش برويم. در نظر داريم يك حركت تلفيقي از معماري سنتي وكلاسيك را ارائه دهيم كه هم بحث مد ولباس ايران معاصر خودمان وهم فضاي موجود در دنيا را نشان دهيم. البته باز هم به موضوع اقتصادي بر مي گرديم كه اگر پشتوانه خوبي داشته باشيم قطعا نتيجه خوبي مي گيريم.
در بخش هاي جانبي برنامه هاي متنوع تفريحي و سرگرمي براي جوانان موضوعات فرهنگي پيش بيني كرده ايم. انشاءالله در تلاشيم كه بتوانيم تركيب مناسبي از اين برنامه ها در جشنواره خود داشته باشيم كه يك بازديد كننده هم به لحاظ نمايشگاهي هم به لحاظ علميبهرمند شود.
ما تلاشمان در رسيدن به يك شرايط ايده آل و استاندارد است. البته استقبال خوب صنعتگران، توليدكنندگان و طراحان از اين رويداد باعث ارتقاء سطح كار و افزايش غناي نمايشگاه ميشود و با حضور برند هاي معتبر، نمايشگاه پربارتري خواهيم داشت.

اميدوار هستيم هر ساله اين نمايشگاه با سطح وسيع تر و با پشتيباني و حمايت و مساعدت هاي همه جانبه مسئولين ذيربط و با حضور گسترده تر توليد كنندگان و طراحان، بازرگانان و دانشگاهيان و فعالان عرصه مد و لباس در سراسر كشور برگزار گردد. شروع خوبي را براي فعاليت در عرصه هاي بين المللي بوجود آورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *