آلمان صدر نشين ليگ ماشين آلات نساجي ايران

بهنام قاسمي

 

مقدمه

در نمايشگاه امسال استقبال شركتهاي خارجي ماشين ساز نساجي به ويژه آلمان، ايتاليا، هند، تركيه و چين از نمايشگاه بسيار خوب بوده استو به صورت حرفه أي و برنامه ريزي شده در نمايشگاه حضور يافته اند و چندين سالن نمايشگاه تنها به اين كشورها اختصاص داده شده است، اين حضور قدرتمند را مي توان نشاني از تغييرات أساسي در زاويه نگاه خارجي ها به بازار ايران دانست. انجمن ماشين سازان نساجي آلمان با نام اختصاري  VDMA طيف وسيعي از ماشين آلات نساجي از توليد الياف و ريسندگي گرفته تا بافندگي و تكميل را ارايه مي دهد،

 

 

در حاشيه روز دوم بيست و سومين نمايشگاه ماشين الات نساجي و محصولات نساجي و نهمين دوره نمايشگاه فرش ماشيني ، موكت وكفپوش تهران به سراغ بوريس اباجيف (boris abadjieff) مدير بازاريابي و نمايشگاه هاي انجمن ماشين سازان نساجي آلمان رفتيم. گفتگوي خواندني ما با ايشان را در زير مي خوانيد:

 

– لطفا در مورد حضور پاويون نساجي آلمان در بيست و سومين نمايشگاه ماشين الات نساجي و محصولات نساجي و نهمين دوره نمايشگاه فرش ماشيني ، موكت وكفپوش تهران بيشتر توضيح دهيد.

 

همانطور كه ميدانيم ماشين آلات آلماني در ايران با ويژگي هايي مانند دوام، كيفيت و دقت بالا شناخته مي شوند، بنابراين هميشه درخواست براي ماشين آلات نساجي آلمان وجود دارد، از طرفي روابط اقتصادي ايران و آلمان از سالهاي دورتر در سطح خوبي قرار داشته است، هرچند كه با وجود تحريم هاي اقتصادي در سالهاي گذشته اين سطح از تجارت كاهش يافت اما بسياري از شركت هاي آلماني با همكاري شركا و نمايندگان تجاري خود در ايران توانستند با إيجاد راه هايي اين روابط را حفظ كنند.

اين براي اولين بار است كه وزارت انرژي و اقتصاد آلمان با كمك انجمن صنايع نمايشگاه هاي تجاري آلمان اين حضور را سازماندهي و برنامه ريزي كرده  است، حضور شركت ها ماشين ساز آلماني در اين نمايشگاه در فضايي بالغ بر ٣٠٠ متر مربع و با حضور ٢٦ شركت ماشين ساز انجام شده است اما قطعا تعداد دقيق شركت ها آلماني حاضر در اين رويداد بسيار بالاتر از اين رقم است چرا كه بسياري از آنها به طور مستقيم و از طريق نمايندگان تجاري خود در ايران غرفه گذار هستند.

 

 

– همانطور كه اشاره كرديد شما با همكاري انجمن نمايشگاه هاي تجاري آلمان در اين رويداد حاضر شديد،از آنجايي كه آلمان يكي از كشورهاي قدرتمند در برگزاري رويدادهاي نمايشگاهي است اينن نمايشگاه را از نظر سطح برگزاري و إمكانات و زير ساخت هاي موجود چطور ارزيابي مي كنيد؟

به نظر من به طور كلي سطح برگزاري نمايشگاه راضي كننده است و إمكانات و زير ساختهاي موجود براي برگزاري چنين رويدادي خوب است.

اين سومين بار است كه من به ايران سفر مي كنم و بعد ازسمينار بسيار خوبي كه حدود دو سال پيش با حضور تعداد بسيار زيادي از فعالان نساجي ايران برگزار كرديماين دومين حضور خوب شركت هاي آلماني در ايران به صورت سازماندهي شده مي باشد،پتانسيل هاي موجود در ايران شركتهاي عضو انجمن را به حضور در نمايشگاه ترغيب مي كند.

 

– آيا اين حضور قدرتمند شركت هاي خارجي در ايران به ويژه بعد از برجام مي تواند در سالهاي آينده نيز ادامه داشته باشد؟

ببينيد جواب به اين سوال بسيار سخت است ، همانطور كه مي دانيد برداشته شدن تحريم ها به معني از بين رفتن همه محدوديت ها نيست قطعا برداشته شدن تحريم ها شرايط را راحت تر كرده و به همين دليل هم ما اينجا هستيم اما هنوز همه چيز به شكل عادي  روال مرسوم جهاني بازنگشته است، نكته مهم اين است كه ما مي دانيم تجارت با ايران غيرممكن نيست و قابل انجام است.

 

– به نظر شما آيا ايران مي تواند به محل جديدي براي سرمايه گزاري ها در صنعت نساجي و فرش در خاور ميانه تبديل شود؟ آيا ايران مي تواند در آينده به بازار مهمي مثل تركيه تبديل شود؟

پاسخ دقيق  به اين سوال نيز دشوار است ، قطعا تركيه در صنعت نساجي راه درازي را پيموده وداراي صنعت نساجي و پوشاك بسيار قدرتمندي است، تركيه داراي مزيت هاي زيادي است كه يكي از آنها نزديكي به بازار اروپاست، تركيه هميشه يكي از بازارهاي مهم ماست و سرمايه گذاري هاي بسيار جدي و قابل توجهي در اين كشور انجام ميگيرد و بسياري از شركت هاي ترك در بازارهاي بينالمللي محصولات نساجي و فرش از بازيگران اصلي هستند.

اينكه آيا ايران ميتواند در اين راه قدم بردارد يا نه تاحد بسيار زيادي به طرز فكر و عملكرد فعالان نساجي در ايران باز ميگردد. آمارها نشان ميدهد ايران مي تواند اين قابليت را داشته باشد، طبق آمارها شركت هاي ماشين ساز نساجي آلماني در شش ماهه سال ٢٠١٧ حدود ٢٧ ميليون يورو به ايران صادرات داشته اند كه از مبلغ كل صادرات در سال ٢٠١٦ بيشتر است كه اين رقم تاحدي نشاندهنده وجود پتانسيل پيشرفت ايران در توليدات نساجي است

 

– نظر شما در مورد ورود كشورهايي مثل چين ، تركيه و هند به صنعت ماشين سازي نساجي چيست؟

 

مسلما در دنياي امروز در هر بخشي رقابت وجود دارد از جمله صنعت ساخت ماشين آلات نساجي. در حال حال حاضر حتي بسياري از شركت هاي اروپايي نيز در كشورهاي نامبرده تاسيسات توليد و يا مونتاژقطعات و دستگاه هاي خود را راه اندازي كرده اند كه ما به عنوان انجمن دخالتي در اين موضوع نمي كنيم و اين به سياست هاي داخلي هر شركت مرتبط مي شود، همانطور كه ذكر كرديد در حال حاضر به ويژه در چين ساخت ماشين الات نساجي رونق داردو. كه از طرق كپي كاري و در بعضي مواقع نيز با نوآوري و ابداعات خوب مهندسي مواجه هستيم اما آنچه ماشين آلات آلماني را خاص و متمايز مي كند توجه زياد به مصرف انرژي بسيار پايين، بهره وري بالا و كيفيت و البته توجه به موضوعات محيط زيستي است. شايد ماشين آلات آلماني در نگاه اول گران تر به نظر برسد  اما وقتي در بلند مدت هزينه هاي صرفه جويي شده ، كيفيت و بهره وري توليد را محاسبه كنيم رقم سرمايه گزاري اوليه بسيار معقول خواهد بود به همين دليل ما امروز در بازار كشورهاي صاحب صنعت نساجي حضور خوبي داريم كشورهايي مانند چين، هند، آمريكا ، تركيه و …

 

– لطفا در پايان اگر نكته أي را براي اضافه شدن به اين مصاحبه لازم مي دانيد ذكر كنيد.

نكته مهم به نظر من اين است كه اگر صنعت نساجي و فرش در ايران تنها باديد تامين نياز بازار داخلي حركت كند چندان موفق نخواهد بود اما اگر علاوه بر بازار داخلي به فكر ورود به بازارهاي خارجي و صادرات كالاها به بيرون از ايران باشند افق روشنتري را براي پيشرفت وتوسعه مي توان متصور بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *