گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

قانون ساماندهي مد و لباس در كما


دشواري هاي انتخاب لباس مناسب در بلبشوي بازار پوشاك

براي عده زيادي از افراد انتخاب يك لباس مناسب كه با فرهنگ ايراني اسلامي هماهنگ باشد، اين روزها كار مشكلي است. بويژه لباس هايي كه براي بانوان در بازار پرفراز و نشيب پوشاك طراحي و توليد مي شود به گونه اي كه بسياري از بانوان به پوشش مناسب ايراني – اسلامي معتقد هستند و اعتقاد دارند با گشت و گذار در بازار هاي امروز نمي توانند به راحتي لباسي كه به دنبال آن هستند را پيدا كنند. معلوم نيست ايده لباس هايي كه امروز پشت ويترين برخي فروشگاه ها قرار گرفته در كجا طراحي مي شوند اماآنچه مسلم است اين كه توليد و طراحي بخش زيادي از اين لباس ها در داخل كشور در كارگاه هاي كوچك و بزرگ و در گوشه گوشه همين شهر توليد مي شود.آن هايي كه دستي در كار توليد و طراحي لباس دارند به خوبي مي دانند كه حتي در برخي موارد طراحي لباس هاي توليد خارجي به مراتب از طراحي لباس هاي داخلي هم بهتر است و لباس هايي با مارك هاي خارجي در برخي موارد كار را براي انتخاب
    آسان تر مي كند.
   
    لباس مجلسي جايگزين مانتو

    وقتي با يك طراح و توليدكننده لباس صحبت مي كنم، مي گويد: متاسفانه عرف بازار پوشاك در حال حاضر به سمتي رفته كه لباس هايي با طراحي هاي نامناسب با استقبال بيشتري روبه رو است.

    معصومه مرادخاني با انتقاد شديد از طراحي هاي اخير در حوزه پوشاك مي گويد: متاسفانه كار به جايي رسيده كه حتي در كلاس هاي آموزشي طراحي و توليد لباس، مدل هاي جديدي از طراحي ارائه مي شود كه به هيچ عنوان سنخيتي با فرهنگ ايراني اسلامي ندارد.
    وي بازار پوشاك را مانند دو روي سكه مي داند كه ذائقه و علاقه مشتري يك روي سكه و هدف گذاري طراحان و توليدكنندگان لباس يك روي ديگر سكه است كه در حال حاضر اين دو روي سكه با يكديگر همخواني ندارند.

    وي با بيان اين كه امروزه لباس هايي كه توليد مي شود براي آقايان و خانم ها مطابق با آنچه نيست كه حتي خودشان دوست داشته باشند اظهار داشت: بسياري از بانوان را مي شناسم كه در بازار به دنبال يك مانتوي مناسب هستند اما در برخي فروشگاه ها مانتو هايي عرضه مي شود كه بيشتر شبيه لباس مجلسي است.

    اين طراح و توليدكننده لباس ادامه مي دهد: پيداكردن يك مانتوي مناسب اين روزها براي خيلي از خانم هايي كه به نوع پوشش و حجاب خود اهميت مي دهند كار دشواري است. براي پيداكردن يك مانتوي مناسب كه در شان يك بانوي ايراني باشد فرد مجبور است چندين بازار را زيرورو كند كه البته خيلي وقت ها هم دست خالي برمي گردد.

    به گفته وي اين روزها در بيشتر فروشگاه ها خصوصاً در بالاي شهر مانتوهايي تنگ و كوتاه با رنگ هاي تند عرضه مي شود. مانتوهايي كه روزبه روز تنگ تر و كوتاه تر مي شوند و در برخي از فروشگاه ها ديگر از مانتو خبري نيست، بلكه پيراهن هايي رنگارنگ و نازك به جاي مانتو عرضه مي شود و متاسفانه مشتري هم دارد.

    توليد در زيرزمين با مارك خارجي

    وارد يكي از فروشگاه هاي شهر كه مي شوم مانتوهايي به چشم مي خورد كه مشتري هاي خاص خودش را دارد. در قسمتي از فروشگاه مادر و دختري كه براي خريد مانتو مراجعه كرده اند مانتوها را زيرورو مي كنند تا شايد بتوانند مانتوي مناسبي پيدا كنند. چند دقيقه اي كه مي گذرد نه دختر و نه مادر هيچ كدام اين مانتوها را نمي پسندند. آرام از پله هاي فروشگاه پائين مي آيند تا شايد در فروشگاهي ديگر، مانتويي را كه مي خواهند بيابند.

    وقتي از فروشنده مي پرسم اين مدل مانتوها توليد كجاست؟ با حالت خاصي مي گويد: ترك است داداش. اصل كار تركيه است. تمام جنس هاي ما از تركيه و دوبي وارد مي شود. نمي دانم چرا نمي توانم حرف هايش را باور كنم و يك حس دروني به من مي گويد اين مانتوها بيشترشان در كارگاه هاي زيرزميني حاشيه شهر توليد مي شود. حدسم چندان هم بي مورد نيست چرا كه وقتي با يكي ازمسئولان اتحاديه توليدكنندگان پوشاك صحبت مي كنم، او نيز گفته مرا تاييد مي كند و مي گويد: بيشتر مانتوها و البسه اي كه در بازار وجود دارد، در كارگاه هاي زيرزميني حاشيه شهر توليد مي شود.

    وي مي افزايد: در حال حاضر تعداد زيادي واحد توليدي فاقد پروانه در كارگاه هاي زيرزميني در مناطق پائين شهر در حال توليد انواع البسه و مانتو هستند كه كنترل و نظارت بر اين ها براي اتحاديه كار مشكلي است.
    وي كه مايل به ذكر نام خود نيست مي گويد: متاسفانه لباس هاي مجلسي و پيراهن هاي نازك و رنگارنگ به جاي مانتو در بازار عرضه مي شود كه مورد تاييد اتحاديه فروشندگان پوشاك نيست.

    او مي گويد: در بازديدهايي كه بازرسان اتحاديه از فروشگاه هاي مختلف سطح شهر داشته اند، به آن ها تذكر داده شده است كه لباس هاي مجلسي نبايد به عنوان مانتو به فروش برسد اما توجيه فروشنده اين است كه ما اين ها را به عنوان لباس مجلسي مي فروشيم اما خريدار به عنوان مانتو استفاده مي كند.
    وي ادامه مي دهد: گاهي اوقات نيز شاهديم كه خريدار مانتويي را كه از فروشگاه خريداري مي كند به خياطي برده و آن را تنگ يا كوتاه مي كند.
    وي خاطرنشان مي كند: متاسفانه اخيراً فروشگاه هايي در منازل تشكيل شده و برخي از خانم ها البسه و مانتوهاي گوناگون را در آپارتمان يا منزل به فروش مي رسانند كه نظارت بر آن ها كار دشواري است.
   
    سرانجام ساماندهي مد و لباس

    تمام اين موارد در حالي مطرح مي شود كه در اجراي اصل يكصد و بيست وسوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي(مجلس هفتم) در جلسه علني خود در تاريخ 12 دي ماه 1385 طرحي را با عنوان «ساماندهي مد و لباس» تصويب كردند كه پس از تاييد شوراي نگهبان به صورت قانون ساماندهي مد و لباس جهت اجرا به دولت تقديم شد.
    اين قانون كه مشتمل بر يازده ماده و سه تبصره است، پس از ارسال به دولت مورد توجه رئيس جمهور قرارگرفت و احمدي نژاد در نامه اي پيوستي به وزير وقت فرهنگ و ارشاد اسلامي، اين قانون را براي اجرا ابلاغ كرد.

    متاسفانه اين گونه به نظر مي رسد كه اين قانون بعد از گذشت حدود سه سال از تصويب آن ، چندان موفق عمل نكرده و علي رغم تشكيل كارگروه ساماندهي مد و لباس، اين قانون نتوانسته راهكار مناسبي براي جلوگيري از ورود انواع مانتو و البسه نامناسب زنانه و مردانه در بازار شود. ضمن اين كه البته نبايد فراموش كرد كه علي رغم اين كه كارگروه ساماندهي مد و لباس كارهاي زمينه اي خوبي انجام داده كه آثاري از آن هم در جامعه مشاهده مي شود اما اين گونه به نظر مي رسد، آنچه موردنظر مجلسيان بوده به درستي انجام
    نشده است.

    حال آن كه نظر نمايندگان در هنگام تصويب اين طرح، سرمايه گذاري براي پركردن خلاپوشاك مناسب در جامعه بود اما متاسفانه هنوز اين رسالت و ماموريتي كه بر عهده كارگروه ساماندهي مد و لباس واگذار شده، به درستي انجام نشده است.
   
    لباس هاي سنتي، زيبا اما بدون مشتري

    در اين ميان اما برخي از توليدكنندگان خوش ذوق با طراحي لباس هاي سنتي و محلي قصد دارند تا ذائقه بازار را از آنچه كه امروز هست تغيير دهند.
    اين افراد با طراحي و توليد لباس هاي سنتي زيبا كه برگرفته از فرهنگ بومي اقوام مختلف است دست به طراحي و توليد اين گونه لباس ها زده و حتي در نمايشگاه هاي مختلف نيز شركت مي كنند با اين حال آن طور كه مژگان خان بابايي يكي از طراحان و توليدكنندگان لباس هاي سنتي مي گويد: اين لباس هاي زيبا متاسفانه مشتري ندارد.

    وي كه در چندين نمايشگاه صنايع دستي شركت كرده و محصولات خود و همكارانش را در اين نمايشگاه در معرض نمايش قرار داده است مي گويد: همه افرادي كه از اين غرفه بازديد مي كنند از زيبايي اين لباس ها مي گويند و از اين كه اين گونه لباس ها مي تواند جايگزين مناسب لباس هايي با طراحي هاي غلط غربي شود با اين حال علي رغم تعريف و تمجيد هاي فراوان براي اين لباس ها فكري براي توليد انبوه و عرضه آنها در بازار نشده است.
    وي مي افزايد: حتي مسئولان دستگاه هاي مختلف در بازديد از اين غرفه شروع مي كنند به تعريف و تمجيد از اين نوع لباس هاي سنتي اما هيچ كدام قدمي براي حمايت از اين لباس ها برنداشته اند.

    وي مي افزايد: به طور حتم اگر از اين نوع طراحي ها حمايت شود لباس هاي سنتي مي تواند جايگزين مناسبي براي لباس هايي با الگوبرداري كامل از فرهنگ غربي باشد. چرا كه اين لباس ها برگرفته از الگوي لباس هاي اقوام ايراني است و از پارچه و الياف زيبا با رنگ هاي شاد و متنوع توليد مي شود.
   
    اميد براي وضعيت بهتر

    هرچند انتقادات زيادي در خصوص طراحي و توليد لباس در حال حاضر مطرح است اما در اين ميان صديقه پاك بين رئيس انجمن طراحان لباس و پارچه ايران نيز با اشاره به اين كه براي ساماندهي پوشش جامعه هنوز در ابتداي راه هستيم، مي گويد: رقابت سالمي بين طراحان ايراني برقرار است تا طرح هاي خوب و مناسبي را براي رسيدن به مرحله توليد ارائه دهند.

    وي تصريح مي كند: اين طراحان لباس هستند كه مي توانند راه صحيح لباس پوشيدن، انتخاب رنگ مناسب و توجه به كيفيت لباس و پارچه را به جامعه بقبولانند و ذائقه آنها را جهت دهند.اين استاد دانشگاه يكي از وظايف طراحان لباس را آشنايي با سلايق مردم و مطالعه در زمينه شناخت جامعه و مردم مي داند تا با طراحي هاي جديد فضايي ايراني - اسلامي ايجاد كنند و الگوي مورد استفاده مردم از غرب تامين نشود. وي ادامه مي دهد: اين فضا تا حدودي شكل گرفته است ولي هنوز در سطح عالي قرار ندارد. در هر حال اظهار نظر هاي متعددي در حوزه ساماندهي مد و لباس مطرح است با اين حال بايد ديد سرانجام قانون ساماندهي مد و لباس چه مي شود و ايده ها و طراحي هاي طراحان نوانديش و نسل جوان مورد استقبال قرار خواهد گرفت؟


نويسنده: احمد ارجمند

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 950

بازدید دیروز 1355

بازدید ماه 33631

بازدید کل 528519

اکنون 279 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت