گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

ساخت الکترودهای الیافی با نانولوله‌ها و نانوذرات در دانشگاه تبریز

 

 

پژوهشگران دانشگاه تبریز موفق به تهیه الکترود الیافی متشکل از پلی‌آنیلین، نانولوله کربنی چند دیواره و نانوذرات اکسید فلزی به روش ریسندگی تر شدند.

از الیاف تولیدی می‌توان به‌عنوان الکترود در خازن‌های الکتروشیمیایی استفاده کرد. این خازن‌ها در بخش‌های مختلف صنایع که به سیستم‌های ذخیره انرژی الکتریکی نیاز دارند، قابل استفاده است.

تغییرات آب و هوایی و کاهش میزان سوخت‌های فسیلی، حرکت به سمت منابع انرژی تجدیدپذیر را برای جوامع بشری امری ضروری کرده است. در این راستا افزایش در تولید انرژی تجدیدپذیر از نور خورشد و باد و توسعه وسایل نقلیه الکتریکی یا وسایل نقلیه الکتریکی هیبریدی با انتشار دی‌اکسیدکربن پایین مشاهده می‌شود.

در طول شب امکان دسترسی به نور خورشید وجود ندارد و باد نیز در مواقع ضروری شروع به وزیدن نمی‌کند. از این‌رو سیستم‌های ذخیره انرژی شروع به نقش‌آفرینی در زندگی بشری می‌کنند. طلایه‌دار این سیستم‌ها، سیستم‌های ذخیره انرژی الکتریکی از قبیل باتری‌ها و خازن‌های الکتروشیمیایی می‌باشند.

بهبود کارآیی سیستم‌های ذخیره انرژی الکتریکی مانند خازن‌های الکتروشیمایی با ارائه و توسعه الکترود‌های جدید به منظور برآورده کردن نیاز وسایل الکترونیکی قابل حمل، وسایل نقلیه الکتریکی هیبریدی و تجهیزات صنعتی بزرگ ضروری به نظر می‌رسد.

در این پژوهش که توسط دکتر عبدالرضا میرمحسنی، آقای میرسعید سید دراجی و دکتر میرقاسم حسینی از دانشگاه تبریز صورت گرفته است، الیاف نانوکامپوزیتی متشکل از پلی‌آنیلین، نانولوله کربنی چند دیواره و نانوذرات اکسید فلزی به روش ریسندگی تر تهیه شد. از نانوذرات SnO2،Fe3O4 (سنتزی) و TiO2(دگوسا) به عنوان نانوذرات اکسید فلزی با رفتار شبه خازنی در تهیه الیاف استفاده شد. ظرفیت خازنی الیاف تهیه شده با تکنیک امپدانس الکتروشیمیایی، ولتامتری چرخه‌ای و شارژ-تخلیه در جریان ثابت اندازه‌گیری شد.

دکتر میرمحسنی، استاد دانشگاه تبریز، در این باره گفت: «تهیه الکترود الیافی به منظور استفاده در خازن‌های الکتروشیمیایی هدف اصلی این پژوهش بود. با توجه به ظرفیت شبه خارنی پلی‌آنیلین و تعدادی از اکسید‌های فلزی بر آن شدیم تا الکترود الیافی متشکل از سه جز پلی‌آنیلین، نانولوله کربنی چند دیواره و نانوذرات اکسید فلزی را تهیه و رفتار خازنی و همچنین تاثیر نانوذرات و نانولوله‌های کربنی را بر روی رفتار الکتروشیمایی الکترود الیافی مطالعه کنیم. یکی دیگر از اهداف پروژه حاضر، مطالعه اثرات بار و اندازه آنیون بر روی رفتار خازنی الیاف با استفاده از طیف سنجی امپدانس الکتروشیمیایی بود.»

به همین منظور این تیم تحقیقاتی ابتدا به سنتز نانوذرات اکسید فلزی به روش رسوبی پرداختند. سپس با تهیه نانوکامپوزیت‌های پلی‌آنیلین-اکسید فلزی به روش پلیمریزاسیون اکسایش شیمیایی، الیاف نانوکامپوزیتی مورد نظر را به روش ریسندگی تر تهیه کردند و به مطالعه رفتار خازنی الیاف در الکترولیت‌های اسیدی پرداختند.

به گفته دکتر میرمحسنی، حضور نانولوله‌های کربنی خواص مکانیکی الیاف را بهبود داده و نتایج مطالعات ولتامتری چرخه‌ای و شارژ-تخلیه در جریان ثابت الیاف نانوکامپوزیتی نشان داد که حضور نانولوله‌های کربنی چرخه‌پذیری الیاف را افزایش می‌دهد. نانوذرات نیز به عنوان قالب برای سنتز پلی‌آنیلین از طریق اکسایش شیمیایی آنیلین عمل می‌کنند. زنجیرهای پلی‌آنیلین نانوذرات اکسید فلزی را به عنوان قالب در برگرفته یا بر روی آن می‌چسبند. ساختار حاصل منجر به کوتاه شدن مسیر نفوذ الکترولیت در طول فرآیند شارژ-تخلیه و همچنین افزایش مساحت سطح در دسترس برای فرآیندهای الکتروشیمیایی می‌شود. مساحت سطح ویژه اندازه‌گیری شده با روش BET، افزایش سطح الکتروفعال را در نانوکامپوزیت‌ها تایید می‌کند.»

وی نتایج این پژوهش را این گونه توضیح داد: «مقادیر 9.8، 12.1، 14.2، 24.1 و 29.7 F cm-2 برای ظرفیت خازنی ویژه الیاف زیر، به ترتیب از چپ به راست، در سرعت روبش 10mV s-1 با تکنیک ولتامتری چرخه‌ای بدست آمد:

PAni، PAni-MWCNT، PAni-TiO2-MWCNT، PAni- Fe3O4-MWCNT ، PAni-SnO2-MWCNT

بالاترین ظرفیت خازنی مربوط به الیاف تهیه شده از نانوکامپوزیت PAni-SnO2 است. ظرفیت خازنی الکترود PAni-SnO2-MWCNT با افزایش جریان شارژ-تخلیه کاهش می یابد. با این وجود 89درصد ظرفیت خازنی با افزایش دانسیته جریان از 1mA cm-2 به 10mA cm-2 حفظ شده‌است. ترتیب الیاف به عنوان الکترود با توجه به افزایش ظرفیت خازنی ویژه به صورت زیر بود:

PAni-SnO2-MWCNT> PAni-Fe3O4-MWCNT>PAni-TiO2-MWCNT> PAni-MWCNT>PAni

ترتیب فوق بازگوکننده اثر هم‌افزایی نانوذرات اکسید فلزی قرارگرفته در ساختار پلی‌آنیلین بر روی ظرفیت خازنی الیاف است. با توجه به این که ورود آنیون‌ها به ساختار پلیمر فرآیند اصلی در خنثی کردن بار مثبت پلارن‌ها در محدوده پتانسیل-های مثبت است، نتایج مطالعات امپدانس الکتروشیمیایی نشان داد که ظرفیت خازنی فارادائی الیاف با کاهش اندازه آنیون‌ها افزایش می‌یابد.»

از الیاف تولیدی می‌توان به عنوان الکترود در خازن‌های الکتروشیمیایی استفاده کرد. همچنین این خازن‌ها را توانایی کاربرد در بخش‌های مختلف صنایع مثل خودروهای الکتریکی، وسایل ارتباط دیجیتالی، دوربین‌های دیجیتالی، تلفن‌های همراه، خودروهای هیبریدی الکتریکی، ابزارهای الکتریکی، تکنیک لیزر پالسی، ذخیره انرژی ایجاد شده به وسیله سل‌های خورشیدی و غیره که به سیستم‌های ذخیره انرژی الکتریکی نیاز دارند، را دارند.

نتایج این کار تحقیقاتی در مجله Electrochimica Acta (جلد 70، 30 ماه می سال 2012) منتشر شده است.

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 998

بازدید دیروز 1379

بازدید ماه 31041

بازدید کل 525929

اکنون 225 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت