گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

ماجراي فرش و اُلاغِ داناطي دو سه دهه ي اخير ماجراي کپيه برداري و اقتباس نقشه هاي فرش ايران از سوي رقيبانِ کهنه کارو زِبَردستي همچون هند، چين، پاکستان و... بدل به سناريويي تکراري، و از نظر صاحب اين قلم مشمئز کننده شده است.

مشمئز کننده ترين سکانس اين سناريوي تکراري لحظه اي است که صاحب نظرانِ دلسوز، ازدادوفغانِ فرش فروشِ بَر خيابان گرفته تا مقالات و گزارشاتِ بي نام و نشانِ روزنامه ها، از گفتگوها و مصاحبه هاي به اصطلاح مديران و مسئولين پاشنه دَرآرِ نمايشگاه هاي خارجي، تا کارناشناسانِ گزارش نويسِ دستگاه هاي ذيربط و مسئول، همگي نگرانِ آينده ي فرش ايران مي شوند و اين کارِ ناجوانمردانه ي رقباي کارنابَلد را مورد اعتراض قرار مي دهند.

حدود پانصد سال قبل هنگامي که اولين گروه ازهنرمندان ايراني بويژه نگارگران و بافندگان قالي، چه آن گروه که دل بريدگانِ از وطن بودند و چه دعوت شدگانِ به غربت، رَحل اقامت در شبه قاره هند گزيدند، و هنگامي که عثمانيانِ مهاجم، هنرمندان متعددي از جمله استادانِ قالي را از آذربايجان با خود همراه کردند و بردند، هيچ کس حتي اسماعيل و طهماسبِ هنردوست و هنرپرور هم فکر نمي کردند که تبعات اين اتفاقات چند قرن بعد چه بر سر قالي ايران خواهد آورد. اين مقدمه ي کوتاه فقط براي يادآوري اذهان علاقه مند به تاريخ، اما پُرمشغله اي است که يا هيچ گاه وقت مطالعه ندارند و يا نمي خواهند ريشه هاي درد را به درستي دريابند.

در دوره اي به سر مي بريم که اگرچه علاقه مندانِ سينه چاکِ قالي ايران بسيارند، اما سالهاست که "هر دم از اين باغ بري مي رسد" و "تازه تر از تازه تري مي رسد".

بايد اعتراف نماييم که چشمان خود را بر اين حقيقت که ريشه هاي اين هنر از داخل خشکيده گشته بسته ايم و نمي خواهيم بر ضعف و ناآگاهي خود صِحّه گذاريم. اين رقيبانِ نامرد که از پانصد سالِ قبل با فرش ايران آشنا شدند و حتي برخي زير سايه ي خودمان آن را فراگرفتند، در عرصه ي رقابت و تجارت جهاني همان راه را در پيش گرفتند که شايد اگر ما هم در مقام آن ها مي بوديم همان را مي کرديم که آنان کردند. اما نکته ي جالب اين جاست که گويا شيوه ي کار آنان بر بسياري از هنرمندان قالي ايران گوارا آمده و همان راه را در داخل کشور در پيش گرفته اند. اما ريشه ي اين کجا و ريشه ي آن کجا؟

نمي دانم اين دل سوختگانِ فرش ايران هيچ گاه به دنبال آن پدرآمرزيده اي گشته اند که قالي نايين را به همه ي ايران برد و از آمل و بابل و قائم شهر و خلاصه جنوب خزر، تا مشهد و سبزوار و کاشمر و گناباد و طبس، حتي اسلامشهرِ کنار تهران و برخي روستاييان چهارمحال و بختياري را نايين باف کرد! همان پدرآمرزيده اي که کُرد هاي شمال خراسان که هيچ، برخي از بلوچ ها ي خراسان راهم نايين باف کرد!
راستي قالي خشتي بختيار را چه کسي به بيرجند برد؟

آيا هيچ کس به دنبال آن زحمت کشاني که قالي تبريز را در چهار گوشه مملکت ترويج دادند و در کنار قالي کاشان، هردو را به وسعت کشور کِش دادند و بر آن مُهرِ تاييد زدند گشته است؟

آيا هيچ وقت به کار آنان که گبّه را از فارس و بختيار، به اراک و تهران و کردستان و کرمان و خراسان بردند، به چشم مجرمانِ فرهنگ و جاعلانِ هنر نگريسته ايم؟

سال هاست که غَم قُم هم اضافه شده! آيا ميدانيد قالي ابريشم قُم چگونه و به دست کدام زحمت کشان به زنجان و ساوه برده شد؟ يا بهتر است ندانيم؟ ببخشيد؛ يادم آمد که بافندگان زنجان و ساوه به تاريخشان قاليبافي نداشته اند، چرا پَرت مي نويسم. اگر داشتند که قالي قُم نمي بافتند!

نمي دانم از نقشه هاي قُم که به ايلام، و يا نقشه هاي قديم قزوين که به زابل و.... استغفرالله!

آيا اين حجم عظيم قالي ابريشم مراغه که به نام قالي ابريشم قُم صادر مي شوند که هيچ، حتي کرور کرور به انبارهاي قُم وارد مي شود و از آنجا راهي ديارِ غربت، توجه هيچ تنابنده اي را تاکنون به خود جلب نکرده؟

آيا تا به حال هيچ مقام مسئول و مديرارشد فرش، يا حتي يک کارشناس دون پايه، اين هجمه ي حجيمي که به نام نقشه ي تبريز در اردکان و يزد بافته ميشود را نديده ؟ اصلا" کسي از خيل عظيم نقشه هاي تبريز که در خراسان بافته مي شود اطلاع دارد؟

اي کاش در اين بيست سي سال گذشته يکبار هم که شده به ليست قيمت گذاري اظهارنامه هاي گمرک گوشه چشمي مي انداختيم و با واژه هايي مثلِ " نايينِ طبس باف " و امثالهم بيشترآشنامي شديم!

نمي دانم چرا اولين باري که واژه ي "گبّه ي ريزبافت "را در بازار شنيدم، ودرعين ناباوري، ليست قيمت هاي فرش در اظهارنامه هاي گمرک به اين واژه ي وزين مزين شد، خنده ام گرفت و ياد قصّه اي قديمي افتادم که از بچگي هروقت به يادم ميآمد خنده ام مي گرفت. قصّه ي " اُلاغ دانا"!! اما حالا مي فهمم که خنده ام کاملا" بيجا بود. خُب اگر هنرمنداني هستند که بتوانند گبّه را ريزبافت کنند، حتما" کساني هم هستند که مي توانند اُلاغ را دانا کنند، يا دانا را اُلاغ !

هيچ گاه از ياد نخواهم برد هنگامي که اول بار عدل هايي را که به گمرک مهرآباد آوردم. از آنجاييکه هيچ جايي براي فرش قزوين و تهران و خوي در ليست قيمت هاي صادرات فرش نبود و نيست، و صادقانه جلوي آن ها را سفيد گذاشته بودم، نه تنها مجبور شدم به دست خودم قالي قديم تهران را به نام ورامين و قالي قديم قزوين را به نام کاشان، و قالي زيبا و درشت بافِ قديم خوي را به نام تبريزِ تجارتي اظهار و ارسال کنم، حتي مجبور شدم جريمه ي کار درست خودم را هم نقدا" به حساب گمرک کشور واريز کنم تا هم براي هميشه يادم بماند که خوي و تهران و قزوين قاليبافي نداشته اند و هم يادم بماند که من هم در صادرات قالي اصيل و قديم کاشان و ورامين و تبريز دستي داشته ام که نگو!!

پروردگارا؛ از سر تقصيرات همه ي ما بگذر. اي لعنت به اين کشورهاي رقيب و کپيه کار که هرچه مي کشيم از دست آن هاست.
چه خوش گفت آنکه گفت : هنر نزدايرانيان است وبس!!

 

نويسنده: تورج ژوله

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 182

بازدید دیروز 1329

بازدید ماه 22742

بازدید کل 517630

اکنون 130 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

طراحی ربات تلگرام

طراحی سایت