گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

علل وابستگی قیمت‌های داخلی به دلار

 

علل وابستگی قیمت‌های داخلی به دلار


اصطلاح «آتاركی» (Autarky) که دارای یک مفهوم اقتصادی و سیاسی است به نظام اقتصادی مستقل، خودکفا یا بسته در یک کشور اطلاق می‌شود که یا هیچ گونه ارتباطات تجاری با سایر کشورها ندارد یا این ارتباطات در حداقل ممکن است. این نوع نظام در قرون گذشته، به خصوص در قرن بیستم در اروپا، در چند کشور، از جمله ایتالیای «بنیتوموسولینی» و آلمان هیتلری مصداق داشت.

امروزه می‌توان تنها کشور «آتارک» را در کره شمالی سراغ گرفت که سعی دارد تمام محصولات و کالاهای مورد نیازش را خود تهیه كند و به داد و ستد با دیگر کشورهای بی‌نیاز باشد. البته در حال حاضر خیلی از کشور‌ها تلاش می‌کنند در مورد کالاهای خاصی نظیر تسلیحات مستقل بوده و به دیگران نیازی نداشته باشند.


در مقابل و در تناقض کامل «آتارکی»، وابستگی اقتصادی به یک یا چند کشور دیگر قرار دارد. گاهی وابستگی به دیگران به قدری شدید است که حیات و ممات یک کشور در دست کشور یا کشور‌های دیگری است.
از دیرباز که تجارت در جهان مرسوم شد، دولت‌ها سعی داشته اند که بین صادرات و واردات کشورشان تعادل به وجود آورند یا به اصطلاح اقتصادی تراز دریافت‌ها و پرداخت‌هایشان منفی نباشد. در عمل هم، دولت‌ها همیشه کوشش کرده‌اند که حداقل، کالا‌های ضروری، اساسی و استراتژیک را خود تولید کنند تا به دیگران محتاج نباشند. همان قدر که کسری تراز پرداخت‌ها برای دولت‌ها قابل تحمل نیست، به همان میزان مازاد صادرات بر واردات یک کشور می‌تواند دارای تبعات زیانباری باشد. هر دو گروه از این کشور‌ها شدیدا وابسته به سایر کشورها می‌شوند و این واقعیت سبب می‌گردد که نفوذ دولتمردان بر سیاست‌های اقتصادی نقصان یابد.


اخیرا یک اقتصاددان هندی در مقایسه اقتصاد هندوستان و چین که هر دو دارای جمعیتی بیش از یک میلیارد و 200 میلیون نفر و نرخ رشد بالای اقتصادی هستند، در برتری سیاست‌های اقتصادی هند نسبت به چین اظهار کرد که هند هیچ گاه مانند چین وابسته به صادرات نیست و به این علت در سیاست‌های اقتصادی خود دارای استقلال بیشتری است.
در ایران، هر چند در چند سال اخیر میزان صادرات بر واردات فزونی داشته و تراز پرداخت‌ها مثبت بوده است(تراز حساب جاری در سال 1387 نزدیک به 23 میلیارد دلار، 1388 نزدیک به 9 میلیارد دلار و در سال1389 حدود 5/14 میلیارد دلار و 1390 بیش از 19 میلیارد دلار)، معهذا، اقتصاد ایران به علل زیاد وابستگی شدید به سایر اقتصادها و پول آنها دارد.


1- اقتصاد ایران هر چند دارای شاخ و برگ‌های زیادی است و بعضی از آنها تنومند به نظر می‌رسند، مانند صنایع مونتاژ و تولید خودرو، ولی هنوز در ذات خود یک اقتصاد «تک محصولی» است و اقتصاد ایران، بر محور نفت و گاز می‌چرخد و به قیمت و میزان صادرات نفت و گاز وابسته است. درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز در سال 1384 نزدیک به 54 میلیارد دلار، 1385 بیش از 61 میلیارد دلار، 1386 بیش از 5/82 میلیارد دلار، 1387 نزدیک به 5/82 میلیارد دلار، 1388 بیش از 60 میلیارد دلار، 1389 بیش از 7/71 میلیارد دلار و 1390 بیش از 8/80 میلیارد دلار بوده است. حدود 80 درصد از ارزش صادرات سالانه کشور متعلق به نفت و گاز است. قسمت اعظم صادرات غیر‌نفتی نیز مواد حاصل و تولید شده از نفت و گاز است. طبق ارقام موجود در سال 2010 میلادی سهم صادرات پسته و خشکبار 2 درصد و قالی دستباف یك درصد كل صادرات بوده است.
2- نه فقط نفت و گاز مهم‌ترین منبع صادرات و استحصال ارز برای کشور است، بلکه سهم عمده و مخارج دولت از محل فروش ارز (دلار یا هر ارز دیگری) به بانک مرکزی و سپس توسط این بانک به مردم تامین می‌شود. حتی بخش بزرگی از درآمدهای دولت از طریق مالیات‌های غیر‌مستقیم و گمرک‌ها نیز حاصل از درآمدهای ارزی دولت از طریق نفت و گاز است.


3- درآمد سرشار ارزی (دلاری) حاصل از صادرات نفت به علت افزایش غیر‌قابل پیش‌بینی آن در چند سال گذشته سبب شده که در دروازه‌های واردات به روی کالا‌های مرغوب و غیر‌مرغوب، ضروری و غیر‌ضروری، اساسی و غیراساسی آنقدر گشوده شود که تعدادی از صنایع داخلی دچار اختلال شوند و عده‌ای از کارگاه‌ها تعطیل . چندین سال پیش زمان جنگ تحمیلی که کشور ارز زیادی در اختیار نداشت، تجار فعال ایرانی در شمال اروپا به دنبال مشتریانی بودند که «سیر» ایرانی را که در برابر رقابت شدید «سیر» روسی قرار داشت به آنان بفروشند، اما سه سال پیش آمار نشان می‌دهد که ایران حدود 180 هزار دلار «سیر و پیاز» از چین وارد کرد ! و لابد واردات این دو محصول همچنان ادامه دارد.
4- حاصل این سیاست‌های اقتصادی یا بی‌سیاستی‌های اقتصادی موجب شده است که ایران در حال حاضر در کمتر زمینه‌ای «خود کفا» یا «آتارک» باشد.


طبق برآورد‌های انجام شده، در خوش بینانه‌ترین حالت کشور می‌تواند 40 درصد انرژی مورد لزوم مردم را از مواد غذایی تولیدی داخل تامین كند. از سیر تا پیاز، از مرغ تا تخم مرغ، از چای تا برنج، از شکر تا گندم، از روغن نباتی تا دارو و از . . . تا . . . باید از خارج وارد شود.
5- وقتی که درآمد‌های دولت به میزان دلار حاصل از صادرات نفت و گاز وابسته است، زمانی که بیشتر کالا‌های ضروری و اساسی چه به وسیله دولت و چه توسط بخش خصوصی وارد شود، موقعی که در بازار ارز، بانک مرکزی مکانیسم‌های بازار را نادیده انگاشته و قیمت دلار و سایر ارزها را طبق موجودی ارزی خود و پیش‌بینی درآمد ارزی (دلاری) در چند روز، چند هفته یا احیانا چند ماه دیگر تعیین می‌کند، نوسانات قیمت طلا یا دلار یا هر ارز دیگری در قیمت هر کالایی به طور مجزا و در سطح قیمت‌ها به طور کلی موثر است. از این رو، برخلاف تصور بعضی‌ها، سطح قیمت‌ها در داخل رابطه مستقیم و تنگاتنگی با دلار یا سایر ارزها دارد.

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 147

بازدید دیروز 1379

بازدید ماه 30190

بازدید کل 525078

اکنون 229 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت