گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

صندوق های نافرمان/پرونده

 


محمود بهمنی با شعار ساماندهی صندوق های قرض الحسنه چه خواهد کرد؟


علی پاکزاد: شکل گیری صندوقهای قرض الحسنه در سالهای پیش از انقلاب و به زمانی باز می گردد که متدینین متمول و بازاریان متشرع در ارتباط با نظام بانکی که ساختاری ربوی داشت ،دچار مشکل شدند، و با حمایت روحانیت این صندوقهای قرض الحسنه توسعه پیدا کرد و البته در کنار بحث دوری از نظام ربوی بانکها این صندوق ها به مرور کارکردهایی دیگری هم پیدا کرد، از جمله ساماندهی امور خیریه و پرداخت تسهیلات کوچک به افراد کم بضاعت. همچنین نظام مالی را شکل داد که در سالهای پیش از انقلاب اسلامی، انقلابیون با تکیه بر آن به منابع مالی مورد نیاز خود دست پیدا می کردند.


اما در سالهای بعد از انقلاب و با توجه به اجرای قانون بانکداری اسلامی بازهم شاهد رشد این صندوقهای قرض الحسنه بودیم، اگرچه دیگر کار کرد اصلی یعنی دوری از نظام بانکی ربوی و تامین مالی مبارزات انقلابی از فهرست کارکردهای این صندوق ها حذف شده بود ولی کارکرد حمایت مالی از اعضای این صندوق ها و به خصوص ساماندهی وجوهاتی که قرار بود به مصارف خیریه برسد به نوعی در راس کارکرد این مجموعه ها قرار گرفت.


اما در این سالها شاهد شکل گیری جریان های دیگری نیز بودیم، صندوق های قرض الحسنه محدود به بازار و متمولین بخش خصوصی و مراکز دینی محدود نماند، توسعه صندوق های قرض الحسنه اداری در زیر مجموعه نهادهای نظامی و انتظامی ، ادارات دولتی و از این دست نیز در سالهای بعد از پیروزی انقلاب رشد قابل توجهی داشت البته در دوران جنگ این صندوقها با توجه به کمبودهای مالی که دولت و نهادهای مربوطه با آن دست به گریبان بودند، محدود ماند ولی در سالهای بعد و در دوران سازندگی و پس از آن می بینیم این مجموعه ها به سرعت رشد کردند.


پس از پیروزی انقلاب


اما در سالهای پس از پیروزی انقلاب در دو دوره شاهد تلاش دولت برای ساماندهی این صندوق ها هستیم، اولین دوره مربوط به دهه شصت و در دوران جنگ تحمیلی است که دولت وقت به خصوص بعد از انشقاق هایی که در جریان های سیاسی آن روز رخ داد محدودیت های زیادی رابرای صندوقهای قرض الحسنه به خصوص صندوقهای وابسته به بازارسنتی کشور ایجاد کرد.


دومین دوره ایجاد محدودیت بر صندوقهای قرض الحسنه به سالهای 88 به بعد باز می گردد،البته بحث ساماندهی دوباره از سال 83 به میان آمده بود ولی ورود جدی به آن صورت نگرفت تا زمانی که محمود بهمنی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شد و این فرایند را در صدر شعارهای رئیس کل قرار داد، این دو دوره یک تشابه و تفاوت قابل تامل دارند.
تشابه دوره ها در این نکته است که آغاز برخورد با صندوقهای قرض الحسنه همزمان بوده است با دور شدن بدنه جناحهای پرقدرت سیاسی بازار از جناح حاکم بر دولت.


تفاوت به شعار محوری مبارزه باز می گردد، در دهه شصت بحث محدودیت صندوقهای قرض الحسنه با موضوع مبارزه با گرانفروشی و احتکار در بازار گره خورد بود، اما در سالهای اخیر با موضوع ساماندهی بازار پولی و ضرورت جلوگیری از فرایند خلق پول خارج از نظارت بانک مرکزی همراه شده است.


نقدینگی که در صندوقهای قرض الحسنه ایجاد می شود خارج از کنترل بانک مرکزی بوده باید به جمع 184 هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان کشور اضافه شود، برخی از کارشناسان با توجه وجود حدود شش هزار صندوق قرض الحسنه در کشور، برآورد می کنند نقدینگی در اختیار این صندوق ها بین 60 تا 80 هزار میلیارد تومان باشد.
اما بعد از تمام تلاشهای بانک مرکزی تنها اتفاق واقعی در عرصه ساماندهی صندوقهای قرض الحسنه محدود به اخذ مجوز حدود 19 صندوق بوده است.


رشد صندوقهای دولتی به موازات بازار


البته نباید یک نکته را از نظر دور داشت که در همین فاصله که صندوقها سنتی تن به تمکین از بانک مرکزی نمی دادند فضا برای رشد صندوقهای قرض الحسنه نسل دومی که در درون مجموعه های اداری و نظامی شکل گرفته بودند به سرعت باز شد، قوامین و انصار از جمله شاخص ترین مجموعه هایی بودند که فعالیت خود را در غالب صندوق قرض الحسنه آغاز کردند؛ با آغاز فعالیت دولت محمود احمدی نژاد تبدیل به موسسه مالی و اعتباری و در دوره فعالیت محمود بهمنی به بانک تبدیل شدند.


در این سیر می بینیم که بانک مرکزی در عمل نتوانسته است فضای پولی کشور را سرو سامان جدی بدهد و ضعف سیاستهای در پیش گرفته شده در تمامی عرصه ها درنهایت با بروز اختلاس 3هزار میلیارد تومانی، نمود بیرونی یافت و شاید بتوان ادغام بانک تات  را نیز آخرین پس لرزه ساماندهی موسسات پولی کشور دانست، بانکی که از ابتدای تشکیل با حواشی زیادی مواجه بود و در نهایت با ادغام در دو موسسه مالی و اعتباری به نوعی از بدنه پولی حذف شد؛ آنهم در دل دو موسسه ای که خود از دل صندوقهای اداری بیرون آمدند و با یک کاسه شدن این سه مجموعه توسط بانک مرکزی وارد آخرین مرحله ساماندهی خود خواهند شد.


اما از سوی دیگر ضرورت پرداختن به بحث ساماندهی صندوقهای قرض الحسنه به عنوان نهادهای پر قدرت پولی و مالی باید همچنان مورد توجه باشد. عدم موفقیت محمود بهمنی در این زمینه نباید به منزله پاک شدن صورت مسئله و پایان موضوع تلقی شود، هرچند بازنگری روشهای در پیش گرفته شده در دو دهه شصت و هشتاد ضروری است . به طور مثال توجه به ایجاد انگیزه در صندوقهای پر سابقه و تاثیرگذار برای ساماندهی آنهم به روش مقتضی می تواند بیش از روش های حذفی و دستوری قبلی موثر واقع شود.

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 964

بازدید دیروز 1329

بازدید ماه 23524

بازدید کل 518412

اکنون 249 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

طراحی ربات تلگرام

طراحی سایت