گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

حلقه مفقوده يي به نام بهره وري

 

حلقه مفقوده يي به نام بهره ورينويسنده: پويا نعمت اللهي

حلقه مفقوده يي به نام بهره وري


اواخر سال 1389 بود كه رييس سازمان ملي بهره وري اعلام كرد در بودجه سال 1390 كل كشور پيش بيني شده كه تا 3 درصد از بودجه دستگاه ها در خزانه نگهداري شود تا در صورتي كه برنامه بهره وري شان تاييد شد، به آنها پرداخت شود. اين خبر از يك جهت خوشحال كننده بود، چرا كه با وجود اظهارنظرهاي كارشناسان مستقل، هميشه بهره وري را به عنوان يك پديده تزئيني و تجملي مي انگاشتند.

اما اين مساله در نهايت به كجا كشيد؟ و چرا هيچ اطلاع رساني اي در اين خصوص براي سال 1390 صورت نگرفت؟آيا بهره وري همه دستگاه ها در آن حد بود كه تمام بودجه آنها تخصيص يافت؟آنچه مسلم است اين است كه نرخ هاي بهره وري پايين (خصوصا در حوزه منابع انساني) از معضلات اساسي بخش هاي دولتي به شمار مي رود و اساسا بنگاهداري دولتي در بيشتر حوزه ها فاقد عملكرد بهره وري مطلوب است.

اكنون يكي از معضلات اقتصادي ايران روند رو به كاهش بهره وري نيروي كار و سرمايه است و شايد به همين دليل است كه در برنامه چهارم پيش بيني شده 5/2 درصد از نرخ رشد اقتصادي ايران از محل افزايش بهره وري به دست آيد.

اينكه دولت اين واقعيت را پذيرفته كه سهمي از توليد ناخالص داخلي مي تواند به واسطه افزايش بهره وري نزد خود دولت ارتقا پيدا كند، بسيار جاي اميدواري دارد. به نظر مي رسد نامگذاري امسال به سال «توليد ملي...» از جانب مقام معظم رهبري، مي تواند طليعه جديدي از توجه به مقوله بهره وري را فراروي اقتصاد كشور بازگشايي كند.

نمي توان اين واقعيت مهم را فراموش كرد كه افزايش بهره وري كل عوامل توليد به معني كاهش هزينه تمام شده توليد است كه اين امر به مثابه افزايش رقابت پذيري و توسعه صادرات خواهد بود.

از سوي ديگر بايد اشاره كرد كه ارتقاي بهره وري كل عوامل، باعث رواج صرفه جويي در استفاده از منابع توليد و كاهش آثار سوء زيست محيطي هم مي شود كه به نوبه خود اين افزايش بهره وري به افزايش درآمد صاحبان عوامل توليد و ارتقاي سطح رفاه در جامعه كمك مي كند. نگاه علمي و واقع بينانه به اين پديده، مسبب بهبود فضاي كسب و كار در بخش دولتي خواهد بود و از آنجا كه سهم عمده يي از فعاليت هاي اقتصادي كشور در دست دولت قرار دارد، لذا با تصميم و اراده دولت در راستاي بهره وري عملاشاهد ارتقاي كارايي و بهره وري در كل بدنه و ساير بخش هاي اقتصادي كشور خواهيم بود.

در اين رابطه مي توان به سند چشم انداز 20 ساله و قانون هاي مدون توسعه اقتصادي اشاره كرد. اما يك نكته هنوز مشخص نشده و آن، اينكه تعريف دولت از پديده بهره وري چيست؟ به عنوان مثال مباحثي مانند خصوصي سازي يا تغيير ساختارها در بخش هاي مالي و بانكي و... چه نسبتي با مقوله بهره وري پيدا مي كنند؟آيا دولت درصدد است صرفا با آمار و ارقام به اين بهره وري نايل شود؟

به عبارت ديگر آيا براي نيل به اهداف بهره وري، دولت تمايل به ادامه مسيري دارد كه سال هاست از آن دفاع مي كند يا برعكس به فكر ايجاد ساختارهايي متفاوت با آنچه تاكنون بوده، افتاده است؟لازمه بهره وري، چيزي جز پايش مستمر فعاليت ها نيست.

در حالي كه مسوولان امور اقتصادي كشور حتي از ارائه آمارهاي به زعم آنان «نگران كننده» جلوگيري مي كنند، چگونه مي توان به رصد اين پايش ها پرداخت؟

بديهي است شماري از ساختارها و نظام هاي كنوني در عرصه اقتصاد اوضاع مطلوبي ندارند.

اين را مي توان حتي از روي معدود آمارهايي كه با رويكرد قطره چكاني به رسانه ها درز مي كنند هم مشاهده كرد. براي حصول به بهره وري ظاهرا چاره يي جز بر هم زدن اين نظامات وجود ندارد.

اين در حالي است كه دولت تاكنون از اين ساختارها حمايت كرده و آنها را واجد مطلوبيت لازم مي داند. با اين اوصاف دولت چه راهكار و چه نقشه راهي براي افزايش بهره وري ترسيم كرده است؟

در صنايع خودروسازي هموطنان ما چوب نقصان رقابت را مي خورند. در برخي ديگر از صنايع نظير فولاد و نساجي و لوازم خانگي هنوز هم وجود مزيت هاي رقابتي براي اين صنايع در كشور مبهم است. منابع محدود اقتصادي كشور مصروف صنايعي مي شود كه به بهانه ايجاد اشتغال، خواهان افزايش سهم خود از اين منابع هستند.

بخش بانكي كشور عملادر گرداب تسهيلات تكليفي دست و پا زده و هزينه اين عدم بهره وري را از مشتريان خرده پا مطالبه مي كنند.

در حال حاضر بانك هاي دولتي بيش از سقف تسهيلات خود يعني به ميزان 117 درصد از منابع خود را تسهيلات داده اند و اين شاخص درباره بانك هاي خصوصي كه مقوله بهره وري را با حساسيت بيشتري به نسبت بانك هاي دولتي دنبال مي كنند، حدود 85 درصد بوده كه به اين ترتيب سقف اعلام شده را رعايت كرده اند.

مي توان به راحتي حدس زد كه بانك هاي دولتي در موارد متعدد چاره يي جز اعطاي وام به مجموعه ها و شركت ها و سازمان هاي دولتي نداشته اند: وام هايي كه شايد اگر خود اين بانك ها در مقام تصميم گير قرار مي گرفتند، تمايل و انگيزه يي براي اعطاي آنها نداشتند.

اين موارد و موارد ديگر مشابه ثابت مي كند كه پديده بهره وري در كشور بايد مورد بازنگري قرار گيرد و اين مهندسي مجدد را بايد از خود دولت شروع كرد.

از ياد نبريم كه بهره وري مي تواند چالش بزرگ و در عين حال حلقه مفقوده توسعه كشور هم تلقي شود. به هر تقدير اميدواريم خبرهاي تكميلي بيشتري را در اين خصوص بشنويم.

شايد بهترين نقطه شروع، توقف سياست شبهه برانگيز دولت در ارائه آمارهاي اقتصادي شفاف باشد.
روزنامه اعتماد، شماره 2373 به تاريخ 30/1/91، صفحه 7 (نگاه)

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 953

بازدید دیروز 1314

بازدید ماه 26161

بازدید کل 521049

اکنون 244 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

طراحی ربات تلگرام

طراحی سایت