گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

تحریم می خواهد کمر تولید کنندگان داخلی را بشکند!


ارتباط تحریم با دلار چیست؟ اثر تحریم تاکنون چه بوده است و بهترین سیاست در شرایط کنونی از ناحیه دولت چیست؟ تحریم سویقت چه تاثیری بر اقتصاد ایران می گذارد و مسئولان باید چه کار کنند ؟

به گزارش « تابناک » ، تحریم هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران گرفته شده است، در صدد نشانه گرفتن پاشنه آشیل ها و نقاط سیب پذیر اقتصاد ایران است . به عنوان مثال، اگر روزی بخواهند، اقتصاد چین را با مشکل مواجه سازند، بازارهای صادراتی چین را محدود کرده و از انجا که رشد اقتصادی چین بر پایه تسخیر بازارهای جهانی می باشد، چین با کاهش رشد اقتصادی مواجه خواهد شد. حال آیا راه برای کشور چین بسته خواهد شد؟ مسلم است که نه. چین می تواند در صورت چنین اتفاقی، دستمزدهای داخلی را افزایش داده و با ایجاد قدرت خرید در داخل بازار داخلی را جایگزین بازار های خارجی نماید.

بر این اساس ، آنچه گفته شد، تنها مثالی بود از این که تحریم چه گونه پاشنه آشیل های اقتصاد یک کشور را هدف قرار می دهد.

نقاط آسیب پذیر اقتصاد ایران کدامند ؟

پاشنه آشیل ها و نقاط آسیب پذیر اقتصاد ایران، در شرایط کنونی  وابستگی تولیدات دامی، کشاورزی و صنعتی به مواد اولیه، کالاهای واسطه ای و سرمایه ای است. این بزرگترین و اصلی ترین مشکل اقتصاد ایران است و تحریم دقیقا همین را نشانه گرفته است. واردات نیاز اصلی برای تولید داخلی است و اگر مانعی برای واردات کالاهای واسطه ای ایجاد شود، تولید داخلی با تهدید جدی مواجه خواهد شد.

تاکنون تحریم به تنهایی توانسته است، واردات نهاده ها برای بخش های تولیدی را، نزدیک به 40 درصد افزایش دهد، نتیجه ی گران شدن واردات، در کنار عدم حمایت های دولت، کاهش انگیزه های سرمایه گذاری داخلی و کاهش تولید داخلی بوده است.

هم اکنون برای این که وابستگی در اقتصاد ایران را به خوبی لمس کنید، اثر ارز و گران شدن ارز را بررسی کنید. افزایش قیمت دارو، گوشت، مرغ، تخم مرغ، میوه،خودرو و غیره همه و همه به نوعی به گران شدن ارز و افزایش هزینه های نهاده های تولید باز می گردد. اتکای اقتصاد ایران به ارز عاملی می شود که پیکان تحریم دقیقا، ارز را نشانه بگیرد و کشوری را که ارز در آن به عنوان نهاده ی تولید نقش بازی می کند، کمیاب کند.

حال دولت چه سیاستی را باید در پیش بگیرد؟ نکته ی مهم این است که مشکل ای که امروز اقتصاد ایران دارد، ریشه در توسعه نیافتگی اقتصاد ایران دارد. از همان ابتدا مسیر توسعه را نادرست به ما نشان داده اند. توسعه را به صورت مادی تعریف کردند و بر کمیت ها بیش از کیفیت ها بها دادند و نتیجه این شد که نه تنها توسعه ای که توسعه مادی ثمره ی آن بود، محقق نشد بلکه دیگر توان توسعه ی توسعه مادی نیز از ایران گرفته شد.
به زبان ساده، ماشین آلات و تکنولوژی فرزند توسعه است ولی از آنجا که اقتصاد ایران در مسیر توسعه یافتگی قرار نداشت و خرید ماشین آلات دست چندم خارجی کمک به توسعه یافته تر شدن کشورهای خارجی می کرد، این گونه برای کشورهای در حال توسعه قلمداد کردند که اگر به سمت سرمایه و پس انداز حرکت کنید و پس انداز ها را به خرید کالاهای مادی و تکنولوژی ما اختصاص دهید، وارد مسیر توسعه خواهید شد. به زبان دیگر کشورهای خارجی از سرمایه و پس انداز کشورهای در حال توسعه رشد می کردند و تنها چیزی که به کشورهای در حال توسعه می دادند، رشد ظاهری ناکارامد، کم بازده بود. و این رشد ناکارامد و کم بازده و وابسته به دانش خارجی از آنجا که هزینه های فزاینده داشت، توان ارتقاء را از دست داده بود. به گونه ای که نه تنها توسعه یافتگی ایجاد نشد، بلکه توان توسعه تولید فعلی نیز از ما گرفته شد، چرا که توسعه تولید فعلی، یعنی توسعه ناکارامدی، توسعه وابستگی نه توسعه بهره وری، توسعه نوآوری و غیره.

بنابراین درسی که می توان از این تجربه گرفت این است که تکنولوژی برای اقتصاد ایران ابزار توسعه نیست، و آنچه تاکنون طی می شده است امر ضد توسعه ای بوده است، پس نباید با شعار بهره وری به سمت آن حرکت کرد و از سویی باید تحریم را فرصتی دید تا از این مسیر توسعه نیافتگی بیرون آمده و کاری کنیم که تکنولوژی فرزند اقتصاد ایران شود و این زمانی محقق میشود که قدم در مسیر توسعه بگذاریم، چرا که تکنولوژی فرزند توسعه است نه ابزار توسعه.
لذا نباید بهره وری را از طریق توسعه مادی تعریف کرد، چنین تعریفی به معنای این است که بهره وری توام است با عقب ماندگی و توسعه نیافتگی. و این مسیر اشتباه، رسیدن به بهره وری را بیش از پیش سخت می سازد.

تولید از آنجا که متکی به ارز است و تولید متکی به ارز در تسلط کشورهای خارجی است، عاملی برای ایجاد تهدید تولید داخلی از طریق کشورهای خارجی شده است، و این دولت جمهوری اسلامی ایران است که باید، تولید را نجات دهد، حمایت و تقویت از تولید بزرگترین رسالت امروز دولت ایران می باشد.

توجه به این نکته بسیار ضروری است که توسعه امر جهشی نیست، یعنی نمی توان یک شبه ره صد ساله را طی کرد. توسعه یعنی تربیت و این تربیت زمان بر است و اگر میخواهیم به توسعه دست پیدا کنیم، و اثر تحریم را خنثی کنیم باید این واقعیت را بپذیریم. بنابراین برای افزایش بهره وری نباید هزینه ها را افزایش داد. با اعمال شوک، مسیر توسعه پیموده نمیشود. این قدم یعنی حمایت های درست از تولید، مهم ترین قدم و جزء ضروری ترین اقداماتی است که دولت باید انجام دهد.

نکته ی دیگر این است که از آنجا که اثر این تحریم ها، کاهش ارز در داخل می باشد، مدیریت صحیح بر ارزهای موجود از ضروری ترین اقداماتی است که باید برای حمایت از تولید کنندگان داخلی صورت بگیرد. در شرایطی که به علت رکود تورمی، واردات و دلالی از سوددهی خوبی برخوردار است، نباید ارز راهی به سوی آنها باز کند، ارز را نباید صرافی ها توزیع کنند، مدیریت ارز و هدایت ارز به تولید کنندگان داخلی، از اوجب واجبات است چرا که در غیر این صورت، واردات گسترده در کنار هزینه های بالای دستیابی به ارز، کمر تولید کنندگان داخلی را خواهد شکاند و این همان چیزی است که تحریم می خواهد. تحریم می خواهد کمر تولید کنندگان داخلی را بشکنند ولی می توان با پیمودن مسیر توسعه کمر آنها را شکاند.

فقط باید خود بر هزینه های تولید کنندگان اضافه نکرده و با حمایت از آنها این مسیر را پشت سر گذاشته و خود را در مسیر توسعه یافتگی قرار دهیم.

 

تحریم می خواهد کمر تولید کنندگان داخلی را بشکند!

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 237

بازدید دیروز 1193

بازدید ماه 28901

بازدید کل 523789

اکنون 162 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت