گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

ثبت شركت‌هاي زيان‌ده ‌به عنوان سودده

 


يكي از بخش‌هاي مهم بودجه كل كشور، بودجه شركت‌هاي دولتي است. اين بخش از بودجه عملا بيش از دو برابر بودجه عمومي دولت است.

به اعتقاد كارشناسان از اين بخش بودجه بسياري از اتفاقات ناخوشايند اقتصادي رخ مي‌دهد به همين خاطر دولت‌ها سعي مي‌كنند اين بخش از بودجه حفظ بماند. در همين راستا، مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي ضعف‌هاي لايحه بودجه سال 1391 كل كشور در بخش بودجه شركت‌هاي دولتي را بررسي و تشريح كرده است. بنا بر گزارش اين مركز، دولت در لايحه بودجه سال 91 و در بخش بودجه شركت‌هاي دولتي فقط چهار شركت زيان‌ده را درج كرده و بقيه شركت‌ها را به صورت صوري سودده ثبت كرده است. بودجه شركت‌هاي دولتي در لايحه سال 1391 نسبت به سال گذشته 8/2 درصد رشد داشته و مانند سال‌هاي گذشته حدود دو برابر بودجه عمومي دولت شده است. اين در حالي است كه بودجه شركت سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها (كه در قانون بودجه سال 1390 حدود 038/500 ميليارد ريال بوده) در اين لايحه فقط 31 ميليارد ريال است.

از سوي ديگر در لايحه بودجه سال 1391 فقط چهار شركت زيان‌ده درج شده است و ساير شركت‌هاي زيان‌ده به صورت صوري برخلاف قواعد بودجه‌ريزي در شركت‌هاي سودده ثبت شده‌اند و كمك زيان به اين شركت‌ها در بندهاي «23» و «24» رديف 520000 جدول اعتبارات متفرقه بودجه عمومي درج شده است. همچنين در قانون بودجه سال 1390، منابع حاصل از واگذاري شركت‌هاي دولتي بيش از حد به مبلغ 000/290 ميليارد ريال در رديف‌هاي بودجه و 800/139 ميليارد ريال در احكام بودجه پيش‌بيني شد در حالي كه عملكرد 9 ماهه فقط 176/39 ميليارد ريال در احكام بودجه پيش‌بيني شد. در حالي كه عملكرد 9 ماهه فقط 176/39 ميليارد ريال بوده است. با اين حال، دولت در لايحه بودجه سال 1391 براي اين منابع 000/105 ميليارد ريال در رديف‌ها و 175/100 ميليارد ريال در احكام ماده واحده بابت تعهدات و بدهي‌هاي دولت و هزينه‌ها پيش‌بيني كرده (در حالي كه در چندين حكم نيز مبلغ آن مشخص نيست) كه تحقق اين منابع بسيار دور از انتظار است. اين ارقام بر خلاف قواعد بودجه‌ريزي و به ويژه اصل پنجاه و سوم قانون اساسي در سرجمع بودجه عمومي به عنوان پرداخت تعهدات دولت منظور نشده است.

اين گزارش در ادامه مي‌افزايد، در چندين بند از احكام لايحه، مفاد قانون اجراي سياست‌هاي كلي اصل چهل‌و چهارم قانون اساسي كنار گذاشته شده است. از جمله مسووليت‌هاي هيات واگذاري و سازمان خصوصي‌سازي در فرآيند واگذاري كه طبق مواد (17) تا (27) اين قانون و نيز نحوه مصرف وجوه حاصل از واگذاري كه طبق ماده (29) اين قانون، به پشتوانه سياست‌هاي كلي اصل چهل و چهارم قانون اساسي ابلاغي از طرف مقام معظم رهبري، معين شده است.

در بخش ديگري از گزارش مركز پژوهش‌ها آمده است: شركت‌هاي دولتي در لايحه سال 1391 علاوه بر 40 درصد سود سهام عملكرد سال مالي 1390 و ماليات معوقه خود بايد 40 درصد سود علي‌الحساب و ماليات علي‌الحساب سال مالي 1391 خود را نيز بپردازند. مجموع پرداختي‌هاي اين شركت‌ها بابت كليه ماليات‌ها و سودها طبق قانون بودجه سال 1390 حدود 912/152 ميليارد ريال بوده كه در 9 ماهه فقط حدود 937/43 ميليارد ريال (حدود 29 درصد) عملكرد داشته و در سال 1391 به 144/156 ميليارد ريال افزايش يافته است. دريافت اين ميزان ماليات و سود علي‌الحساب و افزايش هزينه‌هاي اين شركت‌ها به خاطر قانون هدفمند كردن يارانه‌ها مي‌تواند فشار زيادي به آنها تحميل كرده و جذابيت آنها را براي واگذاري از بين ببرد.


منابع و مصارف بودجه شركت «سازمان هدفمند سازي يارانه‌ها» متناسب با قانون هدفمند كردن يارانه‌ها در بودجه پيش‌بيني نشده است.

اين گزارش حاكي است در حالي كه درآمد شركت‌هاي دولتي در سال 1391 حدود 3 درصد كاهش يافته است ولي شركت‌هاي دولتي در سال 1391 حدود 9 هزار ميليارد ريال بابت كمك زيان و حدود 10 هزار ميليارد تومان بابت اجراي طرح‌هاي عمراني از بودجه عمراني دريافت مي‌‌كنند. اين دو دريافتي در لايحه بودجه سال 1391 نسبت به قانون بودجه سال 1390 به ترتيب بيش از 38 و 29 درصد رشد داشته است.

همچنين هرساله در بودجه شركت‌هاي دولتي حجم گسترده‌يي تسهيلات، وام بانكي و وام خارجي در قسمت منابع اين شركت‌ها درج مي‌شود كه اين رقم براي سال 1391 نيز حدود 61 هزار ميليارد تومان است كه نسبت به سال 1390 حدود 4/11 هزار ميليارد تومان رشد داشته است. اين رشد در حالي است كه حجم وام خارجي حدود 8 هزار ميليارد تومان كاهش داشته است ولي تسهيلات و وام بانكي اين شركت‌ها از شبكه بانكي كشور 99 درصد رشد داشته است. 17 هزار و 400 ميليارد تومان از اين تسهيلات و وام‌هاي بانكي و 9 هزار و 700 ميليارد تومان از وام خارجي به شركت ملي نفت تعلق دارد.

گزارش مركز پژوهش‌ها حاكي است در مجموع در لايحه بودجه سال 1391 وابستگي بودجه شركت‌هاي دولتي به منابع بودجه عمومي دولت و منابع بانكي افزايش يافته است به طوري كه اين شركت‌ها حدود 20 درصد از منابع خود را از بودجه عمومي، بانك‌ها و وام خارجي تامين مي‌كنند. اين سهم در سال گذشته حدود 16 درصد بوده است.

مصارف شركت‌هاي دولتي

هزينه عمليات جاري شركت‌هاي دولتي به عنوان مهم‌ترين جزء از مصارف اين شركت‌ها در لايحه بودجه سال 1391 حدود 2/4 درصد كاهش يافته است. در حالي كه بازپرداخت تسهيلات بانكي و وام‌هاي داخلي، بازپرداخت وديعه و ديون و ساير پرداخت‌ها و هزينه‌هاي سرمايه‌يي اين شركت‌ها هر كدام بيش از 20 درصد رشد داشته است.

شركت‌هاي دولتي در سال 1391 حدود 974 هزار ميليارد ريال سرمايه‌گذاري انجام مي‌دهند كه حدود 10 درصد آن از طريق بودجه عمومي (طرح‌هاي تملك دارايي سرمايه‌يي) و مابقي از طريق منابع داخلي شركت‌ها و تسهيلات بانكي و وام‌هاي خارجي تامين مالي مي‌شود. از كل سرمايه‌گذاري اين شركت‌ها 368 هزار ميليارد ريال آن متعلق به شركت ملي نفت ايران (حدود 38 درصد) است.

شركت‌هاي دولتي طبق اطلاعات پيوست شركت‌ها براي سال مالي 1391 حدود 85 هزار ميليارد ريال ماليات و سود سهام به دولت و ساير سهامداران پرداخت مي‌كنند. (حدود 3/2 درصد كل مصارف شركت‌ها) در حالي كه اين رقم در سال 1390 حدود 88 هزار ميليارد ريال بوده است. اجراي قانون هدفمند شدن يارانه‌ها، دريافت سود و ماليات علي‌الحساب از شركت‌ها و تاثير بحران‌هاي مالي بين‌المللي از عواملي است كه باعث كاهش سود شركت‌هاي دولتي در سال‌هاي اخير شده است.

درج 190 شركت با سود صفر

در لايحه بودجه سال 1391 (تقريبا همانند قانون بودجه سال 1390) فقط چهار شركت زيان‌ده درج شده و 190 شركت ديگر به صورت سود صفر در قسمت شركت‌هاي سودده درج شده كه عمدتا در عملكرد زيان‌ده هستند. با اين كار از قسمت منابع بودجه شركت‌هاي دولتي (كه در جدول همين گزارش آمده است) كمك‌زيان پرداختي به اين شركت‌ها از محل اعتبارات هزينه‌يي صفر درج شده است. در حالي كه در رديف 520000 جدول شماره 9 ارقام متفرقه بودجه سال 1391 در دو بند «17» و «18» براي اين شركت‌ها كمك‌زيان ديده شده است. در حالي كه در بودجه سال 1389 اين كمك‌زيان در ذيل نام هر شركت در جدول شماره 7 بودجه درج شده بود. اين موضوع شفافيت بودجه و انضباط مالي بودجه را مخدوش مي‌كند.

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 148

بازدید دیروز 1379

بازدید ماه 30191

بازدید کل 525079

اکنون 229 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت