گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

رشد اقتصادی تنها عامل برای ایجاد فرصت های شغلی نیست

 


تهران- معاون سرمایه انسانی و توسعه اشتغال وزیر تعاون،كار و رفاه اجتماعی، معتقد است: رشد اقتصادی یكی از عوامل تاثیرگذار بر ایجاد فرصت های شغلی است اما تنها عامل نیست.


در یكی از سوال های مطروحه برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رییس جمهوری، آمده است آیا ممكن است با نرخ رشد اعلام شده، یك میلیون و ششصد هزار شغل در كشور ایجاد شده باشد؟

به گزارش ایرنا، 'محمدحسین فروزانمهر' اظهار داشت: رشد اقتصادی یكی از عوامل اثرگذار بر ایجاد فرصت های شغلی است و باید برای ارزیابی دقیقتر عوامل دیگر مدنظر قرار گیرد اما تنها عامل نیست.

وی به یكسان نبودن اثرگذاری رشد اقتصادی بر ایجاد اشتغال در كشورهای مختلف اشاره كرد و گفت: در حالی كه نرخ رشد اقتصادی در سال 80 حدود 3.2 درصد بود نرخ بیكاری به 14.2 درصد رسید.

وی ادامه داد: اگرچه به كارگماری نیروی كار در مشاغل مولد و در نتیجه افزایش تولید ملی از عوامل مهم شكوفایی اقتصادی كشور و موجب افزایش رشد اقتصادی است اما براساس آمار موجود، وابستگی قوی میان نرخ بیكاری و رشد اقتصادی مشاهده نمی شود.

فروزانمهر در مورد دلایل نبود رابطه قوی میان نرخ بیكاری و رشد اقتصادی گفت :‌ كیفیت مشاغل ایجاد شده، تعداد ساعات اشتغال به كار در هفته و مولد بودن آنها و همچنین بهره وری نیروی كار كه خود تابعی از توانمندی های علمی، مهارتی و انگیزشی مرتبط با شغل است، تاثیر بسزایی در افزایش میزان تولید ناشی از افزایش نیروی به كارگمارده شده خواهد داشت.

وی افزود: از آنجا كه شاخص رشد اقتصادی به مقایسه ارزش مالی تولیدات كشور در سالهای متوالی می پردازد، تغییر قیمت های جهانی، از جمله كاهش قیمتها به دلیل كمبود تقاضای ناشی از ركود اقتصاد جهانی، می تواند تاثیر جدی بر رشد اقتصادی كشورها داشته باشد كه مستقل از میزان اشتغال یا تولید است.

فروزان مهر تصریح كرد: شواهد حاكی از آن است كه ارتباط بین تغییرات در نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیكاری، به طور قابل ملاحظه ای در طول زمان و طی چرخه اقتصادی و بسته به كشور یا مناطق تحت مطالعه متفاوت بوده است.

وی ادامه داد: ارتباط یاد شده ارتباطی ثابت نیست بلكه بر اساس آنچه گفته شد، می تواند بسته به زمان و شرایط كشورها وضعیت به گونه دیگری باشد موضوع ارتباط بین رشد اقتصادی و نرخ بیكاری یا میزان اشتغال ایجاد شده از موضوعاتی است كه اخیرا در بین كارشناسان حوزه اقتصاد و اشتغال و همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی محل بحث و بررسی بوده است.

وی اظهار داشت: شواهد حاكی از آن است كه ارتباط بین تغییرات در نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیكاری، به طور قابل ملاحظه ای در طول زمان و در طی چرخه اقتصادی و بسته به كشور یا مناطق تحت مطالعه متفاوت بوده است. ارتباط مذكور ارتباطی ثابت نیست بلكه بر اساس آنچه گفته شد، می تواند بسته به زمان و شرایط كشورها وضعیت به گونه دیگری باشد.

وی در ادامه بیان داشت: به طور مثال بهره وری افزونتر در یك اقتصاد ممكن است منجر به تغییر این رابطه شود. عدم ثابت بودن این ارتباط در بسیاری از اقتصادها، نظیر ایالات متحده آمریكا، اندونزی و...ملاحظه می شود.

وی گفت: یكی از جدیدترین تحقیقات، مطالعه اخیر صورت گرفته توسط سازمان بین المللی كار است كه نتایج آن نشان می دهد ارتباطی ثابت بین نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیكاری وجود ندارد.

یادآور می شود، ارتباط رشد اقتصادی با اشتغال از شاخص های كلیدی بازار كار نیز است كه با نام كشش های اشتغال مطرح می شود. كشش های اشتغال مقیاسی عددی از چگونگی تغییر اشتغال با رشد خروجی اقتصاد است، یعنی رشد اشتغال چه مقدار با یك واحد درصد رشد اقتصادی مرتبط است.

وی در ادامه بیان داشت: این شاخص همراه با شاخصهای دیگری نظیر نرخ رشد اقتصادی، رشد نیروی كار، فقر، تعداد ساعات كار و مزد اطلاعات مهمی از روندهای بازار كار را فراهم می سازد.

برآوردهای شاخصهای یاد شده نشان می دهد كه بطور مثال طی سالهای 2004 الی 2008 با هر یك درصد تغییر در رشد اقتصادی، اشتغال كشور0.56 درصد تغییر می یابد و در دوره های مختلف شاخص كشش های اشتغال برای كشور متفاوت بوده است (0.5905724 برای دوره 2004-2000 و 1.442768 برای دوره 2000-1996) . حتی برای كشورهایی نظیر اندونزی این شاخص در دوره زمانی 2000-1996 مقداری منفی (0.2323961-) و در دوره های زمانی 2004-2000 و 2008-2004 مقداری مثبت (به ترتیب 0.2041073 و 0.4253667) می باشد.

همچنین در بررسی های انجام شده میزان اثرگذاری یك درصد افزایش تولید ناخالص ملی بر ایجاد اشتغال طی یك دوره 10 ساله برای كشورهای مختلف یكسان نمی باشد و این حاكی از ضریب متفاوت اثرگذاری آن در اقتصادهای گوناگون است.

پس ارتباط بین نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیكاری (یا اشتغال) یك قاعده ریاضی نیست كه برای هراقتصاد و در هر دوره زمانی همواره برقرار باشد و مثالهای نقضی از دیگر كشورها دال بر عدم برقراری قاعده مزبور وجود دارد. اگرچه بكارگماری نیروی كار در مشاغل مولد و در نتیجه افزایش تولید ملی از عوامل مهم شكوفایی اقتصادی كشور و موجب افزایش رشد اقتصادی آن است،اما عواملی نظیر تغییر بهره وری نیروی كار و ایجاد مشاغل جدید در فعالیت های با بهره‌وری پایین می تواند این اثر را معكوس كند.

فروزانمهر با بررسی نرخ بیكاری و رشد اقتصادی كشور طی سالهای 1380 تا 1388 گفت: طی مدت مذكور ارتباط خطی معنی داری بین نرخ رشد اقتصادی و نرخ بیكاری كشور وجود ندارد و وابستگی خطی قوی میان نرخ بیكاری و رشد اقتصادی كشور مشاهده نمی شود.

مشاهده تغییر اشتغال كشور در سال های 1385 الی 1388(جدول 1) نیز نشان می دهد كه ارتباط ثابتی بین نرخ رشد اقتصادی و تغییر اشتغال كشور وجود ندارد. با وجودی كه نرخ رشد اقتصادی سال 1388 به طور تقریب نصف سالهای 1385 و 1386 است.

دلایل عدم مشاهده رابطه ثابت بین رشد اقتصادی و نرخ بیكاری (اشتغال) را به طور عام باید در كیفیت مشاغل ایجادشده، تعداد ساعات اشتغال به كار در هفته و مولد بودن آنها و همچنین بهره‌وری نیروی كار كه خود تابعی از توانمندی های علمی، مهارتی و انگیزشی مرتبط با شغل است تاثیر بسزایی در افزایش میزان تولید ناشی از افزایش نیروی به كارگمارده شده خواهد داشت، جستچو كرد.

همچنین از آنجا كه شاخص رشد اقتصادی به مقایسه ارزش مالی تولیدات كشور در سالهای متوالی می پردازد، تغییر قیمت های جهانی از جمله كاهش قیمتها به دلیل كمبود تقاضای ناشی از ركود اقتصاد جهانی می تواند تاثیر جدی بر رشد اقتصادی كشورها داشته باشد كه مستقل از میزان اشتغال یا تولید است.

شكی نیست،به این دلیل كه رشد اقتصادی در مقایسه با سالهای قبل معنا می یابد به میزان تولید یا نرخ اشتغال سالهای گذشته هم مربوط است. به عبارت دیگر یك نرخ مثبت اما پایین رشد بعد از چند سال پیاپی رشد بالای اقتصادی از وضعیت رو به رشد اقتصادی یك كشور و احتمالا نرخ پایین بیكاری آن خبر می دهد. در صورتی كه نرخ بالای رشد اقتصادی، به دنبال سالهای ركود لزوما به معنای كاهش جدی در نرخ بیكاری نیست.

به جهت تاخیر زمانی لازم برای رسیدن طرح های اقتصادی به نتیجه كامل، این امكان وجود دارد كه با شروع این طرح ها عده ای به بازار كار جذب شوند (كاهش نرخ بیكاری) اما تولید و افزایش رشد اقتصادی با یك تاخیر چند ساله اتفاق بیفتد. از سوی دیگر با افزایش رشد اقتصادی ظرفیت های جدیدی از اشتغال به جامعه معرفی می شود كه ممكن است استفاده از این ظرفیت ها در جهت ایجاد فرصت های شغلی (به طور مثال برای گسترش صنایع پشتیبان) چند سالی به طول بینجامد.

با توجه به جمیع جهات و مثال های عینی كه از تاثیر متفاوت رشد اقتصادی بر نرخ بیكاری در كشورهای مختلف ارائه شد می توان دریافت كه برخی از ادعاهایی كه در این رابطه با ظاهر كارشناسی نیز مطرح می شود (مانند هر یك درصد رشد اقتصادی معادل یكصد هزار فرصت شغلی) نادرست بوده و هیچ مرجع علمی چنین ادعایی را تأیید نمی‌ كنند.

به نظر می رسد بهترین راهكار به منظور پرهیز از ارائه اطلاعات نادرست به افكار عمومی در این زمینه اتكا به مراجع و مراكز شناخته شده علمی، آمارهای معتبر مراجع ذیصلاح و اجتناب از گمانه زنی و نظرات شخصی به جای دیدگاههای كارشناسی است.

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 439

بازدید دیروز 1379

بازدید ماه 30482

بازدید کل 525370

اکنون 238 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت