گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

چه كساني پشت در بانك ها طلاصيد مي كنند؟


اختلاف قيمت دولتي و آزاد سكه موجب ايجاد مشاغل كاذب در جامعه شده است

نويسنده: مريم يوشي زاده

شب تا صبح در خيابان بيدار مانده اند و لرزيده اند، بعضي ها كه گرسنه بوده اند از اين و آن مي خواسته اند نان و غذايشان را با آنها قسمت كنند. كسي جرات نداشته از جايش بلند شود به هواي دستشويي رفتن يا خريدن چيزي براي خوردن. بچه هايي كوچك هم در آغوش بزرگ تر ها بوده اند كه تا سحر از سوز سرما گريسته اند و... اين، شرح حال كارتن خواب هاي خرابه نشين شهرمان نيست، شرح آدم هايي است كه آمده اند از آب گل آلود بازار سكه و ارز، به هر قيمتي كه شده، زر صيد كنند!
عميق تر شدن تفاوت ميان نرخ رسمي و آزاد سكه و متقاضياني كه به هواي كسب سود به بانك ها هجوم آورده اند تا سكه را به نرخ دولتي بخرند و با قيمتي بيشتر در بازار آزاد بفروشند، گرچه چندمين بار است كه در سال جاري به وقوع مي پيوندد، در چند روز گذشته بار ديگر توجه بسياري از رسانه ها را به خود جلب كرده است، اما كمتر خبر يا گزارشي به اين پرسش پاسخ داده كه آيا همه آن متقاضيان بي صبر صف كشيده پشت در بانك ها، از اقشار متوسطي هستند كه قصد دارند پس اندازشان را سكه كنند يا كساني ديگر با اهدافي خاص تر نيز در ميان اين گروه ها ديده مي شوند؟
ما براي يافتن پاسخ اين پرسش به برخي شعبات منتخب بانك ملي سركشي كرديم تا ماهيت مراجعه كنندگان به بانك ها برايمان روشن تر شود؛ آنچه در پي مي آيد، نتيجه اين مشاهدات است.

مسوول ثبت نام متقاضيان
در ميان جمعيت همه يك نفر را به ما نشان مي دهند. او مسوول ثبت نام متقاضيان است. از هر نفر 5 هزار تومان گرفته تا فهرستي تهيه كنند تا همه فردا صبح براساس فهرست او وارد بانك شوند. مي گويد: در يك روز 265 نفر ثبت نام كرده است. با حساب خودش در يک روز يك ميليون و 325 هزار تومان كاسبي كرده است. خدا بدهد بركت!

كارشناس ارشد هستم! كار ديگري ندارم!
طبيعي است كه آقاي م ـ الف نخواهد نامش فاش شود. فارغ التحصيل مقطع كارشناسي ارشد يكي از رشته هاي علوم انساني است و مثل برخي از همكلاسي هايش بيكار و خانه نشين. اعتقاد دارد به هر حال، ايستادن در صف سكه، از خانه نشيني يا كارت پخش كردن در خيابان، سود بيشتري دارد. او مي گويد: «چهارشنبه 2 تا سكه خريدم به قيمت 523 هزار تومان، فروختم 590 هزار تومان يعني حدود 140 هزار تومان سود كردم.»
نوع رشته اي كه در آن تحصيل كرده است باعث شده، تحليلگري حرفه اي در حوزه اقتصادي باشد. الف مي داند كه اين آشفته بازار، به ضرر اقتصاد كشور است. مي داند پول هايي كه امروز وارد بازار سياه سكه شده اند، سرمايه هاي سرگرداني هستند كه در آينده اي نزديك، شايد به بازار سياه دارو يا پوشاك يا مواد غذايي رونق دهند، مي داند كه اين حباب بزرگ و تركيدني، فقط مرهمي زودگذر براي حل مشكلات اقتصادي اقشار متوسط و كم درآمد جامعه است و اگر قرار بود سرمايه مردم به سمتي صحيح هدايت شود طبيعتا بايد به سمت توليد مي رفت، اما آخر همه اين حرف ها، جمله اي هست كه او را مجاب مي كند همچنان در صف بايستد «شغل كاذب داشتن از بيكاري بهتر است!»

كارگرم، مهريه مي دهم
اين يكي برعكس نفر قبلي، سر و وضع به هم ريخته اي دارد و به هر زني كه از كنارش مي گذرد با دلخوري و خشم نگاه مي كند. صدايش بلند مي شود «سود؟ چه سودي؟ من بايد مهريه بدهم. هر ماه، يك سكه!».
كارگر ساختماني است و شنيده در ماه هاي آينده قيمت سكه بالاتر خواهد رفت، به همين خاطر هم دار و ندارش را پول نقد كرده است و آمده بانك كه سهم 5 سكه اش را بخرد و برود و تا 5 ماه، غصه جور كردن سكه هاي مهريه زنش را نداشته باشد.

پول اضافي داشتم
شهروند ديگري كه به نظر آرام و شيك پوش مي آيد هم در صف ثبت نام كنندگان ايستاده و با لبخند مي گويد: من مقداري پول اضافي داشتم، ترجيح دادم كه آن را به سكه تبديل كنم. فكر مي كنم بهترين كاسبي در حال حاضر خريد سكه از بانك و پس انداز يا فروش آن باشد.

اسمم را خط زدند
بيوه زني كه با مرگ شوهرش، به امان خدا رها شده است، بي حامي، بيكار، بي آينده. بيرون از بانك نشسته است و مي گريد. بيوه است اما سرپرست خانوار نيست و از وقتي شوهرش را از دست داده و خانواده همسرش، تكه هاي زندگي او و دو دخترش را به عنوان ميراث برده اند، چشمش به دست دوست و آشنا است. مي گويد بهزيستي و كميته امداد هر كدام دلايلي آورده اند تا او را تحت پوشش خود نگيرند.
اين زن مي گويد پول خريد 5 سكه بانك را از نيكوكاري، قرض گرفته است و ديشب تا حوالي ساعت 3 بامداد بين حدود 150 نفري كه قرار بوده شب را تا سحر پشت در بانك سر كنند و صبح براي دريافت سكه ثبت نام كنند، در خيابان گذرانده است.
مي گويد «قرار شد هر يك ساعت يك بار، در طول شب اسامي حاضراني را كه پشت در بانك منتظرند بخوانند و هر كس غايب باشد اسمش را خط بزنند! من هم از ديروز غروب تا ساعت 3، با دخترم پشت در بانك نشستم، اما حوالي آن ساعت ديدم جو مناسبي برقرار نيست.»
زن ديده است كه از ميان منتظران پشت در بانك كساني در خودروهايشان قليان مي كشند و حرف هايي ميان جمعيت رد و بدل مي شود كه چندان درست نيست و به همين خاطر خواسته دختركش را به خانه ببرد و خودش بار ديگر به صف برگردد.
«به آن كه اسامي را مي خواند گفتم بگذار بروم دخترم را بگذارم خانه. محيط اينجا امن نيست. اگر نبودم اسمم را خط نزن تا برگردم...» او برگشته است و حالافهميده اسمش را خط زده اند. حالابايد 3 روز ديگر صبر كند چون اسم ها را در گروه هاي 50 تايي تا 3 روز آينده تقسيم بندي كرده اند.»

چند روز مرخصي مي ارزد
محمد- ن هم كارمند يك اداره دولتي است. مرخصي روزانه گرفته كه با خريد سكه از بانك بتواند سودي به جيب بزند. او با تعجب مي پرسد: مگر ما روزي چقدر حقوق كارمندي مي گيريم؟ يك روز مرخصي گرفتم، 400 هزار تومان سود مي كنم. نمي ارزد؟

ما اجير شده ايم خانم!
پيرمرد، با انگشت اشاره اش مرد خوش پوشي در آن طرف بانك را نشانه مي رود. «مي بيني.... من و 15 نفر ديگر با اين بابا آمده ايم.» مي خندد «ما اجير شده ايم، وگرنه ما را چه به سكه خريدن....» پادوي بازار است با 7 سر عائله. حتي پولي براي خريد يك كاپشن نو كه سرشانه هايش پاره نباشد يا تعمير دندان هاي سياه شده و يك در ميان دهانش را هم ندارد ولي حالاكارت ملي به دست، آمده است براي خريد سكه.
پيرمرد بار ديگر به مرد خوش پوش اشاره مي كند كه در سمت ديگر بانك ايستاده است، مي گويد «توي اين چند روز كار من و بقيه همين شده است. كارت ملي مي آوريم. همراه دلال ها مي آييم بانك. هر كدام 5 تا سكه مي گيريم. تحويلشان مي دهيم. روزي 50 ـ60 تومان هم عايدمان مي شود.»
طرف مرد خوش پوش كه مي روم مرا مي شناسد. صدايش بلند مي شود «خبرنگاري؟ ما حرفي با تو نداريم. از كي سكه خريدن جرم شده؟».اجير شده نگران مي شودكه مبادا مرد خوش پوش او را از كار بيكار كند. مرد جواني مي آيد كنارم و زمزمه مي كند: «50 نفر اول فهرست كه مي بيني بيشترشان روزمزدهاي اجير شده اند. خودشان پولي ندارند براي صراف ها خريد مي كنند.»
بقيه مردم هم حرف هايش را تاييد مي كنند كه در چند روز گذشته هر دلال 25 ـ 30 نفر را اجير كرده است تا بيايند و با كارت هاي ملي شان، براي صراف ها سكه بخرند.
به اطرافم نگاه مي كنم. اجيرشده ها را مي شود از سر و وضعشان تشخيص داد، از دندان هاي پوسيده و صورت هاي آفتاب سوخته شان، از لباس هاي ژنده و دست هاي پينه بسته شان، از نگاه هاي پرحسرت شان به اسكناس ها و ذوق زدگي شان وقتي اسمشان خوانده مي شود و مي روند تا سكه ها را تحويل بگيرند و آن وقت همانجا در بانك، به دلال ها تحويل شان بدهند يا با وحشت در لباس ها جاسازيشان كنند و با عجله به سمت صرافي ها راه بيفتند. اجيرشده سر تكان مي دهد «آره... خيلي ها مثل من هستند.» و چشمش ميان جمعيت مي چرخد. مردم شتابزده با هم جر و بحث مي كنند، اما اول يا آخر بودن براي اجيرشده ها مهم نيست. آنها ذوق زده پخش مجدد فوتبال را از تلويزيون بانك تماشا مي كنند و مي خندند.نوبت پيرمرد اجير شده رسيده است. اسمش را خوانده اند و او از روي نيمكت بلند مي شود و هيجان زده سمت باجه مي رود. مي گويد: «اگر پول داشتي سكه خريدي، نفروش... دلال مي گفت تا عيد هر سكه ..... هزار تومان سود مي دهد...».روزنامه جام جم، شماره 3296 به تاريخ 20/9/90، صفحه 1 (صفحه اول)

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 535

بازدید دیروز 1355

بازدید ماه 33216

بازدید کل 528104

اکنون 283 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت