گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

فارین پالیسی:آیا آسمان اقتصاد ایران طوفانی است؟

 

 

نشریه فارین پالیسی در مطلبی به تحلیل وضعیت اقتصادی ایران طی سال های اخیر و به خصوص پس از افت شدید ارزش ریال در هفته های پیش پرداخته است و عنوان می کند: بر خلاف خرد متعارفی که وجود دارد و مبنی بر این است که افت شدید ارزش ریال برای جمهوری اسلامی ایران عواقب مصیبت باری دارد، این اعتقاد کاملاً اشتباه است.

به گزارش تابناک، این مطلب برای محاجه در این خصوص نگاهی به ساختاقتصادی ایران می اندازد و می نویسد: ایران نمونه کلاسیک یک کشوری است که درگیرنفرین منابع است [نظریه اقتصادی که می گوید کشورهایی که از منابع طبیعی غنی (امابه هر حال محدود) بهره مند هستند، در بخش های دیگر اقتصاد از توسعه بازمی مانند ودر نهایت گرفتار مشکلات مالی می شوند]. خوان پابلو پرز آلفونسو بنیان گذار اوپک کهوزیر نفت ونزوئلا نیز بود، به دلیل تأثیرات منفی که درآمد نفتی بر روی اقتصاد کشورداشت، نفت را فضله شیطان نامید. مسئله ای که در مورد ایران نیز صادق است، یعنیکشوری که با چالش تولید محصولات، و خروج از مصرف کننده صرف بودن روبرو است.

از اشتباه تا اشتباه

نویسنده ادامه می دهد: به شکل تاریخی اقتصاد ایران هر زمان که بهایجهانی نفت بالا بوده است، تبدیل به اقتصادی منحرف و تنبل شده است. این امر در خصوصوضعیت امروز نیز صادق است: افزایش شدید بهای نفت در این کشور منجر به افزایش سیلواردات نسبت به تولیدات داخلی شده. صندوق بین المللی پول گزارش داده است که از سال2005 تا 2010 واردات ایران به میزان 50 درصد رشد داشته است – از 43 میلیارد دلاربه 67 میلیارد دلار رسیده- در حالی که تولیدات صادراتی تنها 18 درصد رشد کرده.


این مطلب سپس به سیاست تثبیت نرخ ارز اشاره می کند و می نویسد: در عینحال، صنایع ایران به شدت از قبل تورم موجود در کشور صدمه می بینند و این در حالیاست که کالاهای رقیب وارداتی به دلیل آنکه دولت ها سال ها تلاش کرده تا نرخ ارز وارزش ریال را ثابت نگه دارد، از مزیت قیمت رقابتی و ارزان برخوردار شده اند. سرپانگه داشتن تصنعی ریال هرچند به معنی سربلندی ملی و کالاهای مصرفی ارزان است، اماروی دیگر آن آسیب جدی به تولید کنندگان داخلی است.
نویسنده معتقد است: برای سال ها، آنچه علیرغم این رقابت شدید ونابرابر با واردات، تولید کنندگان داخلی را سرپا نگه داشته بود، بهای پایین انرژیو سوخت بود. با توجه به آنکه برق و گاز صنایع تقریباً رایگان تمام می شد، صنعتگرانایرانی از مزیتی خوب و مناسب در برابر رقبای خارجی خود برخوردار بودند و به دلیلبهای پایین سوخت از مزایای حمل و نقل ارزان برخوردار می شدند.


البته این مزایا به هیچ وجه برای دولت ارزان تمام نمی شد. بانک مرکزی اعلام کرد که یارانه ها 88 میلیارد دلار در سال برای کشور هزینه در بردارد. زیرا بهای انرژی در ایران تقریباً معادل 10 درصد یا حتیکمتر از بهای واقعی و جهانی آن است. استفاده از درآمد نفتی برای یارانه دادن بهانرژی راهی پر هزینه و ناکارآمد برای کمک به تولید کنندگان بود. بنا بر این کشوربه این نتیجه رسید که سیاست سرمایه گذاری در زیر ساخت، بهبود آموزش و اختصاص وامبه صنایع کوچک را پیش رو قرار دهد.


مطلب آورده است: به این ترتیب صنایع ایران در یک حلقه محاصره واقع شد.از سویی تثبیت نرخ ارز همچنان واردات را ارزان کرده و از سویی تولید کنندگان داخلیمزیت انرژی ارزان را نیز از دست دادند. پاسخ دولت اما یک سیاست پولی اشتباه مبتنیبر تزریق پول بود. با توجه به گزارش بانک مرکزی ایران مجموع بستانکاری این بانک ازبخش خصوصی از 250 میلیارد دلار در سال 2010 به حدود 500 میلیارد دلار در 2012رسیده است. هم زمان مجموع سپرده بانک ها به دو برابر رسید. در حالی که در همانزمان بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، رشد تولید ناخالص داخلی ایران تنها 7درصد بود.


نیازی به تفکر برای دریافت عواقب رشد دو برابری نقدینگی در مقابل رشد7 درصدی کالا نیست: معنی آن رشد سرسام آور قیمت ها است. بر اساس گزارشات دولتی ازمارس 2010 تا آوریل 2012 بهای مصرفی کالاها 43 درصد رشد داشته.


نویسنده ذکر کرده: افت ارزش ریال، اما به این معنی است که تولید کنندگانایرانی در نهایت شانسی برای جنگیدن در مقابل رقبای خارجی خود پیدا کرده اند. یکسیاست خردمندانه اکنون آن است که به افت بیشتر ارزش ریال کمک شود و در عین حال بایک سیاست پولی مناسب سعی در مهار تورم گردد. اما در حال حاضر این رویه دیده نمی شود.سیاست پولی دولت گویا تغییری نمی کند و حتی خوش بین ترین متخصصان صندوق بین المللیپول هم معتقدند که در سال آینده نرخ تورم ایران بیش از 20 درصد باقی می ماند.


نکته ماجرا در اینجا است که افت ارزش ریال دولت را بیش از هر کس دیگریمنتفع می سازد. بسیاری از صادرات ایران در دست دولت است. اکنون هر دلار در آمدنفتی به لحاظ ریالی ارزش بیشتری دارد و این به معنی افزایش درآمد ریالی دولت استکه به گونه ای کاهش صادرات را جبران می کند. این امر دولت را در موقعیتی قرار می دهدکه می تواند به تولید کنندگان در راستای بهبود تکنولوژی تولید و ایجاد اشتغالبیشتر کمک کند. اما به نظر می رسد که این اتفاق نیفتاده. دولت بیشتر تمایل دارد کهدلار را به بهایی تصنعی و پایین تر به فروش برساند که در نظریه موجب می شود بهایکالاها ارزان تر شود. اما تأثیر واقعی این است که مزیت و رانتی اساسی برای افرادیایجاد می کند که مستقیماً به دلار با نرخ ترجیحی در بازار دسترسی دارند.


با توجه به حجم پایین صادرات و نرخ مصنوعی مرجع برای دلار، دولت اکنونبا دو تا از بدترین سناریوها مواجه است: درآمد ارزی پایین و هزینه های بالا. اینامر منجر به کسری بودجه و تبعات سیاسی سنگین می شود.

سابقه رفتار ایران و خوش باوری؟

نویسنده سپس به موضوعی مهم اشاره می کند و می نویسد: مشکلات اقتصادیایران از آنجایی بدتر می شود که عموم مردم از بروز جنگ احساس نگرانی دارند. ترس ازجنگ سرمایه گذاران را از سرمایه گذاری در پروژه های جدید منع می کند و افراد رامجبور به پیدا کردن راهی مطمئن برای حفظ دارایی هایشان وا می دارد که یکی از این راه هاخرید دلار است. یکی از واضح ترین مسیرها برای بهبود اقتصادی ایران اکنون تقویتکردن و تزریق انرژی مجدد به مذاکرات هسته ای است.


مطلب ادامه می دهد: پیش از این جمهوری اسلامی ایران دو بار دیگر بامشکل ارزی برخورد کرده است که بسیار وخیم تر از مورد فعلی بوده اند. اولین بارزمانی بود که بهای نفت در اواسط دهه 1980 به شدت کاهش یافت و در آمد نفتی ایران از21 میلیارد دلار به 6 میلیارد دلار در سال های 1986 و 1987 رسید. پاسخ دولت در آنزمان ایجاد قوانین سخت برای کاهش واردات بود که در نهایت واردات را از 18 میلیارددلار به 11 میلیارد رساند. در آن زمان کاهش در آمد نفتی کافی نبود تا ایران رامجبور به پذیرش آتش بس کند. به عبارتی مشکلات اقتصادی تغییری در سیاست دفاعی وامنیتی ایران پدید نیاورد

نویسنده ادامه می دهد: دومین مشکل اقتصادی ایران در اواسط دهه 1990میلادی پدید آمد. زمانی که ایران با بدهی 14 میلیارد دلاری بعد از جنگ روبرو بود وبیل کلینتون هم پیمانانش را از سرمایه گذاری در ایران منع کرد تا در نهایت در سال1995 تحریمی جامع و شکننده علیه ایران وضع کرد. اما تهران کمربند خود را محکم تربست تا 8 میلیارد بدهی خود را پرداخت کند و برای دریافت 16 میلیارد دلار به ژاپن واروپا تکیه کرد.


واردات از 23 میلیارد دلار در سال 1992 و 93 به 13 میلیارد در سال1995 رسید و ایران ترجیح داد واردات را کاهش دهد تا اینکه در سیاست خارجی خودتجدید نظر کند.
نویسنده در نهایت این گونه نتیجه می گیرد که سوابق نشان می دهد که اینیک خوش بینی است که باور کنیم که فشار اقتصادی می تواند تغییری در سیاست خارجیایران پدید آورد.

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 237

بازدید دیروز 1379

بازدید ماه 30280

بازدید کل 525168

اکنون 213 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت