گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

چالش ها و راهکارهاي امروز صنعت ايرانگروه صنعت و معدن- «توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني» اين روزها محور بسياري از جلسات و همايش هاي داخلي است که از سوي بخش دولتي و خصوصي برگزار مي شود.
محوريت توليد ملي در سال جاري موجب شده که چندين تن از انديشمندان اقتصادي و صنعتي به ارائه نتايج مطالعات خود بپردازند.
مقالاتي که محوريت اکثر آنها آسيب شناسي توليد ملي و سياست گذاري دولت در اين حوزه و چالش هاي پيش روي صنعتگران است.
در همايش «چالش هاي توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني» که هفته گذشته از سوي اتاق بازرگاني برگزار شد، بهروز هادي زنوز، پژوهشگر و استاد سابق دانشگاه علامه طباطبايي، از جمله کساني بود که با مقاله اي تحت عنوان «آسيب شناسي سياست گذاري صنعتي در ايران»، سياست هاي اقتصادي و صنعتي را بررسي کرده است. عدم حمايت از کار و سرمايه ايراني در عملکرد اقتصاد ملي و بخش صنعت، چالش هاي پيش روي اقتصاد و صنعت کشور، آسيب شناسي نهادها و سياست هاي اقتصادي و صنعتي، سياست هاي اقتصادي و صنعتي مناسب براي حمايت از توليد ملي، کار و سرمايه ايراني از جمله مهم ترين محورهاي مورد بررسي وي است.

چالش در واگذاري ها
زنوز در اين مقاله با اشاره به اينکه ايران در دوره بعد از انقلاب بي اعتنا به تحولاتي که رخ داده راه متفاوتي را طي کرده است، مي گويد: در دوره اي که کشورهاي پيشرفته و در حال توسعه به سمت واگذاري شرکت هاي دولتي به بخش خصوصي حرکت مي کردند، در کشور ما بسياري از صنايع خصوصي دولتي شدند. از سوي ديگر در حالي که تعداد روز افزوني از کشورهاي در حال توسعه رويکرد صادراتي در پيش گرفته اند، در ايران به جاي اتخاذ رويکرد توسعه صادرات شکل افراط سياست جايگزيني واردات، تحت عنوان خودکفايي و خوداتکايي اقتصادي در پيش گرفته شد.
وي در ادامه اظهار کرد: علاوه بر موارد مذکور بار مالي جنگ هشت ساله، تحريم هاي اقتصادي و تامين نيازهاي روزافزون جمعيتي که با سرعت بي سابقه در حال افزايش بود موجب شد تا هزينه هاي دولت افزايش يابد و اتخاذ سياست هاي انبساطي مالي و پولي از سوي دولت موجب بي ثباتي مزمن اقتصادي در کشور شد. همچنين بر اثر بار مقررات اضافي و ناکارآمدي بوروکراسي، محيط کسب و کار براي بخش خصوصي رو به وخامت رفت و هزينه ها و ريسک هاي سرمايه گذاري و توليد در کشور افزايش يافت و در نهايت حوزه تنظيم و کاربست سياست هاي صنعتي توفيق چنداني به دست نياورد.

مشکلات شاخه هاي مختلف صنعت
به گفته اين پژوهشگر اقتصادي، در حال حاضر شاخه هاي مختلف صنعت کشور در سايه سياست هاي دوران بعد از انقلاب با مشکلات جدي مواجه شده اند که در اين خصوص مي توان به محصولات صنايع فلزات اساسي، صنايع پتروشيمي، صنايع کاني غيرفلزي، صنايع خودرسازي، صنايع نساجي و ... اشاره کرد.
وي در ادامه به تشريح مشکلات اين صنايع پرداخت و افزود: در اين دوره هر چند توليد محصولات صنايع فلزات اساسي از رشد سريعي برخوردار شد، اما به اهداف کمي تعيين شده در برنامه سوم و چهارم نرسيد، به همين دليل اين صنايع هم اکنون با مساله مالکيت، مديريت، مقياس غيربهينه و کمبود منابع مالي براي گسترش ظرفيت هاي توليد مواجهند. علاوه بر صنايع فلزي، امروزه صنايع پتروشيمي نيز با آنکه با سرمايه گذاري سنگين دولت توسعه يافتند، اما به دليل توقف در اجراي طرح هاي پيش از انقلاب، پيشي گرفتن رقباي منطقه اي از تحريم هاي بين المللي در بازاريابي بين المللي براي محصولات خود با مشکلات جدي مواجه شدند. به گفته زنوز، صنايع کاني غير فلزي نيز در دوره بعد از انقلاب به دليل وجود تقاضاي روزافزون براي محصولات خود رشد سريعي را تجربه کردند؛ اما به دليل سرمايه گذاري بيش از حد و رقابت محصولات مشابه خارجي اين صنعت نيز با بحران اضافه مواجه شدند.
صنعت خودرو مورد ديگري است که اين پژوهشگر اقتصادي به آن اشاره کرده و مي گويد: صنايع خودرو نيز به دليل تقاضاي روزافزون داخلي و حمايت گمرکي بالاطي اين مدت گسترش سريعي داشتند، اما امروزه با هزينه هاي بالاي توليد و کيفيت نازل محصولات خود دست به گريبان هستند. اين صنايع به دليل شدت يافتن تحريم هاي اقتصادي، در يافتن شرکاي خارجي و دريافت مجوز ساخت برندهاي خارجي با دشواري جدي مواجهند. از سوي ديگر، به دليل واگذاري مجوزهاي متعدد صنعتي براي احداث صنايع جديد خودروسازي از مقياس بهينه توليد فاصله گرفته است.
وي در خصوص مشکلات به وجود آمده در صنعت نساجي نيز معتقد است: صنايع نساجي، کفش، پوشاک و چرم نيز در اثر رقابت بي امان اجناس مشابه خارجي در دهه اخير دچار افول شده اند.

مداخله در بازار مواد اوليه
زنوز در ادامه با اشاره به مشکلاتي که مداخله دولت در بازار مواد اوليه به وجود آورده است، مي گويد: مداخله دولت در بازار مواد اوليه و محصولات صنعتي به صورت واردات بي رويه برخي از کالاهاي اساسي، قيمت گذاري اداري محصولات صنعتي در وضعيتي که تورم دو رقمي در پي اجراي طرح هدفمند سازي يارانه ها شدت گرفته است، تعدادي از صنايع را در آستانه ورشکستگي قرار داده است که در اين خصوص مي توان به وضعيت صنايع شير و لبنيات اشاره کرد.
اين پژوهشگر اقتصادي معتقد است که مشکلات بخش صنعت به موارد فوق محدود نمي شود و عواملي همچون تحريم هاي اقتصادي، استفاده از يارانه انرژي، تخصيص اداري اعتبارات بانکي و تورم بالاو نوسان شديد نرخ ارز در بازار نيز به معضلات صنعت افزوده است. وي در تشريح اين مشکلات مي گويد: به دليل تحريم هاي اقتصادي، صنايع کشور براي خريد فناوري، تجهيزات پيچيده توليد، تدارک قطعات نيم ساخته و مواد اوليه و مشارکت با شرکت هاي فرا مليتي و دستيابي به بازارهاي جهاني با معضلات حادي دست به گريبان است که ادامه اين روند در آينده به کاهش توان رقابتي صنايع در کشور و تنزيل رشد منجر خواهد شد.
به گفته زنوز، در دوره بعد از انقلاب با استفاده از يارانه انرژي، سرمايه گذاري در خور توجهي توسط بخش عمومي و خصوصي در شاخه هاي انرژي بري همچون فلزات اساسي، پتروشيمي، صنايع کاني غير فلزي صورت گرفته؛ اما با اجراي قانون هدفمندي يارانه صنايع انرژي بر کشور با افزايش در خور توجه هزينه هاي توليد مواجه شدند و بخشي از توان رقابتي آنها زايل شد. وي تخصيص اداري اعتبارات را ديگر مشکل برشمرد و در اين خصوص گفت: اجراي اين روش صاحبان صنايع خصوصي را از دسترسي به تسهيلات بانکي بازداشته و همين امر مانع از دسترسي به سرمايه در گردش و تامين مالي سرمايه گذاري هاي صنعتي شده است.

تاثير محدوديت هاي بين المللي بر صنعت
اين پژوهشگر اقتصادي با اشاره به تاثير تشديد تحريم هاي اقتصادي بر صنعت کشور نيز افزود: به دليل تشديد تحريم هاي اقتصادي، تورم بالاو نوسان شديد نرخ ارز در بازار، ريسک سرمايه گذاري در بخش صنعت که ماهيتا ديربازده است، افزايش يافته و همين امر منجر به رشد کند آتي صنعت کشور مي شود.
زنوز در خصوص راهکارهايي که مي تواند به عبور از اين مشکلات کمک کند، دو راهکار را براي حمايت از توليد ملي و سرمايه و کار ايراني پيشنهاد داده و مي گويد: تداوم شيوه هاي گذشته که بنابر تجربه تاريخي نمي تواند موجب رشد درازمدت و پايدار اقتصادي در کشور شود از يک سو و دگرگون کردن نهادها و سياست هاي اقتصادي صنعتي به منظور برپايي صنعت و اقتصاد رقابت پذير در مقياس جهاني و هماوردي با رقباي قدرتمند فعال در عرصه جهاني از سوي ديگر از جمله اين راهکارها است.

علل ضعف سياست هاي اقتصادي
وي در ادامه به علل ضعف سياست هاي اقتصادي و صنعتي اشاره کرد و گفت: تجربه تاريخي رشد و توسعه اقتصادي و صنعتي در 200سال اخير نشان داده است که تفاوت عملکرد اقتصادي مختلف از تفاوت هاي جغرافيايي، مواهب طبيعي و فرهنگي نشات نگرفته است، بلکه اساسا به تفاوت در کيفيت ترتيبات نهادي و سياست هاي اقتصادي و صنعتي بستگي دارد. در کشورهايي که با تاخير صنعتي شده اند، دولت ها نقش مرکزي را در برپايي نهادهاي بازار و اتخاذ سياست هاي مناسب توسعه اقتصادي و صنعتي بر عهده گرفته اند. در تحليل نهايي اگر در سرزميني دولت در پي نوسازي اقتصادي، اجتماعي و سياسي جامعه باشد و توانايي هاي لازم را براي نهادسازي و سياست گذاري داشته باشد، چرخ هاي توسعه اقتصادي و صنعتي با سرعت لازم به گردش در مي آيد.
در غير اين صورت جامعه دستخوش انواع بحران هاي اقتصادي، اجتماعي و سياسي مي شود. براي مثال بدون نقش آفريني يک دولت توسعه گرا در ژاپن، کره جنوبي، تايوان، چين و مالزي امروزه شاهد موفقيت اين کشورها در حوزه اقتصاد و صنعت نبوديم.
در مقابل تعداد انگشت شماري کشور در حال توسعه موفق ما شاهد کشورهاي بسياري هستيم که در عرصه توسعه اقتصادي و صنعتي چندان توفيقي نصيب شان نشده است. بنابراين مي توان نتيجه گرفت که در اين کشورها دولت ها فاقد ويژگي هاي يک دولت توسعه گرا هستند. وي با توجه به مطالب فوق الذکر اين طور نتيجه مي گيرد که عملکرد ضعيف اقتصاد و صنعت کشور بيانگر آن است که در ايران دولت از ايفاي نقش مفيد خود در تسريع رشد و توسعه اقتصادي و صنعتي بازمانده است. علت اين امر را بايد در کارکردهاي دروني دولت و کنش متقابل ميان عناصر تشکيل دهنده آن و نيز نحوه تعامل آن با گروه هاي ذي نفع و ذي نفوذ موجود در جامعه جست وجو کرد.
قواي سه گانه کشور از نظر نهادي و قانوني با يکديگر تداخل وظيفه دارند. در عين حال برخي ناسازگاري ها به شدت از ظرفيت هاي دولت براي اتخاذ تصميمات راهبردي در عرصه داخلي و بين المللي، قانون گذاري، تنظيم و اجراي سياست ها و برنامه ها مي کاهد. نقش بوروکراسي منزه و فعال که عزل و نصب آن در پست هاي اداري براساس شايسته سالاري است و براي دور ماندن از وسوسه هاي فساد اداري از منزلت اجتماعي و درآمد کافي برخوردار است، در تعيين ماهيت سياست ها و برنامه هاي دولت، نحوه اجراي آنها و نوع رابطه دولت و بخش خصوصي بسيار حائز اهميت است. در اين خصوص نيز فاصله قوه مجريه از وضع مطلوب بسيار است. در دستگاه هاي اداري کارمندان، فاقد شايستگي با درآمد ناکافي و فاقد منزلت اجتماعي كم نيستند. اصلاح دستگاه هاي اداري متورم و بيمار وظيفه دشواري است که پيش روي قوه مجريه قرار دارد.
در ادامه زنوز با اشاره به اينکه هم اکنون در دولت به عنوان مجموعه قواي حکومت؛ ظرفيت هاي لازم براي ارزيابي سياست هاي گذشته و تنظيم و اجراي سياست هاي جديد وجود ندارد، معتقد است: براي اثبات اين ادعا کافي است به اين نکته توجه کنيم که در گذشته سند چشم انداز درازمدت اقتصادي تنظيم شد و قانون برنامه چهارم در جهت تحقق اهداف سند مذکور به تصويب مجلس رسيد، اما قوه مجريه سياست هاي متفاوتي را به کار بست. از سوي ديگر، در دوره تصدي دولت دهم، قانون برنامه پنجم با يک سال تاخير به تصويب رسيد. همچنين دولت در تنظيم بودجه سال 90 و لايحه بودجه سال 91 نشان داد که عزم جدي براي اجراي سياست هاي مندرج در قانوني که خود لايحه آن را تدوين کرده بود، ندارد. اکنون که نزديک هفت سال از تصدي دولت نهم و دهم مي گذرد و با وجود اينکه بيشترين درآمدهاي نفتي عايد کشور شده، ما شاهد پيامدهاي سياست هاي اقتصادي هستيم. از اين رو، استدلال ما اين است که بدون تغيير پارادايم فکري و ساختار دولت نمي توان گام موثري در جهت تغيير سياست ها برداشت و تحولي اساسي در ساماندهي اقتصاد کشور و معيشت مردم آن به وجود آورد.
بنابراين اين طور مي توان نتيجه گرفت که اصلاح نظام ديواني و تصميم گيري در کشور پيش شرط ضروري اصلاح نهادها و سياست هاي اقتصادي و صنعتي است. چنين اصلاحاتي معمولابه دنبال بحران هاي جدي اقتصادي و سياسي و درک اجتناب ناپذيري تغييرات اساسي رخ مي دهد.


روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2690 به تاريخ 26/4/91، صفحه 3 (صنعت و معدن)

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 1259

بازدید دیروز 1431

بازدید ماه 22490

بازدید کل 517378

اکنون 193 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

طراحی ربات تلگرام

طراحی سایت