گالری ویدئو

ورود کاربران

تبلیغات سایت

نشریه اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران

ماشین آلات نساجی نو و دست دوم

Prev Next

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران (2)

درخواست نمایندگی و همکاری در ایران  (2)

SPINNING THE FUTURE   این شرکت با 20 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات تولید نخ های مالتی فیلامنت و ریسندگی انواع نخهای  POY / FDY / BCF  را در یک ماشین و با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را ارائه می دهد...

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در…

نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است (3)

  محصولات جدید، کیفیت و شور و اشتیاق تجارت در قاره کهن؛ نوزدهمین دوره نمایشگاه دموتکس شانگهای در راه است   نمایشگاه دموتکس چین در سال 2017 میلادی در تاریخ 21 لغایت 23 مارچ در مرکز نمایشگاهی بین المللی شانگهای برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از شرکت...

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از …

وقتی اعداد و ارقام حرف میزنند ؛ درسی از دموتکس (2)

    شاید یکی از دلایل رشد روز افزون کشورهای پیشرفته حال حاضر دنیا نگاه دقیق و توجه به آمار و ارقام و اعداد باشد. اعدادی که بدون هیچ گونه تعارف و یا کم و کاست و به دور از هیاهوی مدیران و سازمانها و دولت ها...

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش های چهل تکه و بافت تافتینگ

فرش چهل تکه شاخه تقریبا جدیدی است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه شده است و از فرش دستباف کم کم به فرش های ماشینی نیز کشیده شده است. فرش های چهل تکه به ویژه در بافت تافتینگ دارای جلوه های زیبا و...

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده …

فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید + عکس

  فرش های عجیب و غریبی که تا به حال ندیده اید    برای آگاهی از آخرین اخبار نمایشگاهی، فرش ماشینی و نساجی ایران و جهان در کانال تلگرام کهن عضو شوید  و با ما به روز باشید...    

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع ت…

معرفی شرکت یوفنگ : طراحی و تولید انواع تجهیزات خطوط تولید الیاف مصنوعی (2)

  ارتقای کیفیت ... آنچه ما انجام می دهیممعرفی شرکت یوفنگ :شعار شرکت یوفنگ "کیفیت همه چیز است و مشتری خدا" می باشد و با این شعار روح نوآوری و توسعه در این شرکت جاری است. اصلی ترین کلید شرکت یوفنگ برای ورود به بازارهای صادراتی توجه...

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در …

درخواست همکاری - برند ITALIAN FAMILY در ایران

Italian family یک برند ایتالیایی است که محصولاتی با بهترین پنبه های فراوری شده تولید می کند این برند جوان ایتالیایی در منطقه cava de tire I در شهر کامپانیا ایتالیا تاسیس شده است؛ در منطقه ای که مهارت بافندگی و تولید صنایع دستی با...

مروری بر انواع فیلترها

مروری بر انواع فیلترها

  امروزه منسوجات فنی کاربردهای گسترده­ای در بخش­های مختلف صنعت دارا می­باشند. از این میان شاخه­ای از منسوجات فنی، تحت عنوان منسوجات صنعتی در حدود ۴۰% از کل تولیدات صنایع نساجی جهان را شامل گردیده و به‌نظر می‌رسد که رشد فزاینده‌ای نسبت به دیگر محصولات صنایع...

چراغ سبز وزارت صنعت براي توليد چادر مشكي

 


بازخواني مجدد پرونده چادر مشكي در خيابان سميه

هفته پاياني آبان ماه سال جاري بود كه علي حائري، عضو هيات مديره جامعه متخصصين نساجي ايران از طرح ويژه وزارت صنعت، معدن و تجارت براي توليد پارچه چادر مشكي در ايران خبر داد. هرچند وي در آن زمان از جزييات بيشتر اين طرح صحبتي نكرده بود اما روز گذشته گلناز نصرالهي، مديركل دفتر نساجي و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت از فراخواني صحبت كرد كه قرار است اين وزارتخانه براي جذب سرمايه گذاران جديد در اين خصوص منتشر كند.

    نصرالهي همچنين از برآوردهايي سخن گفت كه نياز كشور را به ايجاد چهار يا پنج واحد توليد چادر مشكي نشان مي دهد. وي حتي به بسترهاي مناسب براي ايجاد واحدهاي مورد نياز براي توليد چادر مشكي اشاره كرد. نصرالهي حتي معتقد است كه ٦٠ درصد مواد اوليه مورد نياز صنايع نساجي كشور در داخل توليد مي شود، پس مي توان به توليد اين محصول در داخل كشور اميدوار بود.

    اين در حالي است كه داستان توليد چادر مشكي در ايران سر دراز دارد. ايران با وجود اينكه بزرگ ترين مصرف كننده پارچه چادر مشكي در دنيا محسوب مي شود اما هنوز در توليد اين محصول به كشورهاي ديگر وابسته است و تلاش ها براي توليد چادر مشكي در داخل كشور پاسخ نداده است.
    
    خودكفايي در فناوري سال ٨٥ چه شد؟

    توليد پارچه چادرمشكي تكنولوژي خاصي را مي طلبد كه تنها در اختيار چند كشور دنيا قرار دارد و اين كشورها حاضر نيستند فناوري توليد پارچه چادر را به هر كشوري بدهند، به عبارت ديگر اين تكنولوژي انحصاري شده و چند كشور داراي آن از اين طريق درآمدهاي هنگفتي نصيب خود كرده اند.

    محدوديت هاي اعمال شده از سوي اين كشورها باعث شد تا كشورمان در راه دستيابي به تكنولوژي توليد پارچه چادر مشكي گام بردارد و خيلي زودتر از آنچه پيش بيني مي شد، بتواند به جمع چند كشور داراي اين تكنولوژي ملحق شده و نام خود را در جهان به ثبت برساند.

     اواسط سال ٨٥ بود كه خبر دستيابي ايران به فناوري رنگ پايدار (كه نقش اساسي در توليد پارچه چادرمشكي دارد) از سوي شركت نساجي ايران، نور اميدي را در دل توليدكنندگان ايجاد كرد. در همان اوايل، متقاضيان بي شماري براي توليد پارچه چادر اعلام آمادگي كردند و اكثر آنها نيز مشغول به كار شدند. در اندك زماني توليدات داخلي هر چند با كيفيتي پايين تر نسبت به مشابه خارجي وارد بازار شد و مشتريان بي شماري پيدا كرد اما كاهش ناگهاني تعرفه واردات اين محصول در آن زمان، تمام توليدي ها را به تعطيلي كشاند چرا كه تعرفه واردات پارچه چادرمشكي كه تا آن زمان ٦٦ درصد بود و موجبات توسعه و افزايش توليد داخلي را فراهم آورده بود، با كاهشي ٥٤ درصدي به ١٢درصد و سپس ١١درصد رسيد.

    در اين ميان توليدكنندگان داخلي كه توان رويارويي با اين تغيير را نداشتند و روزهاي خوش توليد را تمام شده مي ديدند، عطاي توليد پارچه مشكي را به لقايش بخشيدند چراكه با كاهش تعرفه، حجم واردات با سرعتي سرسام آور روند صعودي به خود گرفت. با توجه به اينكه قيمت محصولات خارجي نيز به مراتب از نمونه داخلي آن ارزان تر بود، توليدكنندگان با انباشت پارچه هاي توليدي در انبارهاي خود مواجه شدند و يكي پس از ديگري كارخانه هاي خود را بستند.

    اين امر موجب شد تا هم اكنون تنها چند واحد توليدي در اين زمينه مشغول به كارباشند كه البته به دليل كيفيت پايين كه متاسفانه واقعيت موجود در توليد داخلي است وارداتي ها مشتري بيشتري را به خود جلب كرده و پارچه هاي وارداتي از سرزمين چشم بادامي ها و سرزمين آفتاب طرفداران بيشتري را به نسبت توليدات داخلي از آن خود كردند.
    
    درآمدزايي ٤٠ ميليون دلاري

    برخي فعالان بازار نساجي اين روال را موجب درآمدزايي ٤٠ تا ٩٠ميليون دلاري كشورهاي توليد كننده پارچه چادر مشكي ذكر مي كنند: امري كه موجب شد تا بارها و بارها نامه نگاري هايي ميان مسوولان دولتي و بخش خصوصي براي جلوگيري از واردات پارچه چادر مشكي صورت گيرد.

    اين فعالان بازار حتي با اشاره به تعرفه پايين واردات چادر مشكي در مقابل پارچه هاي ديگر دليل ديگري را براي افزايش واردات پارچه مشكي و قاچاق آن ذكر مي كنند و معتقدند كه «بسياري از وارد كنندگان پارچه به دليل تفاوت تعرفه پارچه هاي لباس مجلسي را با نام پارچه چادري و با تعرفه ١٠ درصد در مقابل تعرفه ٣٥درصدي وارد مي كنند كه اين امر موجب شده تا عملابيشتر حجم پارچه چادر مشكي به صورت قاچاق وارد كشور شود.»

    در اين زمينه عليرضا حائري، عضو هيات مديره جامعه متخصصين نساجي ايران با بيان اينكه تعرفه واردات پارچه هاي لباسي حدود ٥٠ درصد لحاظ مي شود، مي گويد: «با توجه به اينكه تعرفه واردات پارچه چادر مشكي پايين تر از تعرفه پارچه هاي لباسي است، برخي واردكنندگان پارچه لباسي، آن را به عنوان پارچه چادر مشكي اظهار مي كنند تا تعرفه كمتري را پرداخت كنند. به همين دليل آمار صحيح و شفافي از واردات پارچه چادر مشكي وجود ندارد و مقدار زيادي پارچه لباس شب زنانه با عنوان پارچه چادر مشكي به كشور وارد مي شود كه نبايد آنها را جزو آمار واردات پارچه چادر مشكي لحاظ كنيم.»
    
    دستور ويژه

    وي به همين دليل به دستور ويژه وزير صنعت، معدن و تجارت براي توليد چادر مشكي در داخل كشور، اشاره مي كند و مي گويد: «سالانه ١٥٠ ميليون دلار ارز بابت واردات هزينه مي شود تا ٧٠ ميليون متر چادر مشكي وارد كشور شود. هم اكنون واردات ايران از اندونزي، ويتنام و تايلند صورت مي گيرد و اين كشورها، با وجود اينكه مصرف كننده چادر مشكي نيستند: اما بازار را تشخيص داده و براي ايران و كشورهاي عربي، پارچه چادري توليد مي كنند: درحالي كه در داخل كشور هنوز اين تشخيص داده نشده كه توليد صورت گيرد.»

    حائري معافيت مالياتي، معافيت بيمه سهم كارفرما، دوره بازپرداخت طولاني تر وام و نيز تنفس پنج ساله براي بازپرداخت وام را از جمله تشويقات لازم دولت براي توليدكنندگان و سرمايه گذاران در اين بخش ذكر مي كند و معتقد است: «دولت كه هم اكنون به دنبال توليد داخلي چادر مشكي است، نبايد تسهيلات را به صورت عمومي در اختيار متقاضيان قرار دهد، چراكه همچون تجربيات گذشته، برخي وام را دريافت كرده و توليدي هم صورت نمي دهند. بنابراين بايد توليدكنندگان شاخص صنايع نساجي را پيدا كرده و شرايط جذابي براي توليد فراهم كند.»
    
    تعرفه را افزايش دهيد

    در عين حال محمد مروج حسيني، رييس هيات مديره انجمن صنايع نساجي معتقد است: «دولت هيچ حمايتي از توليدكنندگان چادر مشكي انجام نمي دهد. در حال حاضر هيچ بستر سازي براي جذب سرمايه گذاري جديد در حوزه توليد چادر مشكي صورت نگرفته است به همين واسطه سياست مذكور در آينده نتايج مناسبي را به دنبال نخواهد داشت.»

    وي با اشاره به اينكه هنوز واحدهاي توليدي نساجي با مشكلاتي متعددي روبه رو هستند و هيچ تصميمي براي حل آنها از سوي مسوولان اتخاذ نمي شود، مي افزايد: «هم اكنون فقط دو واحد توليدي در كشور اقدام به توليد پارچه چادر مشكي مي كنند كه توليدات آنها به هيچ عنوان جوابگويي نياز داخلي كشور نيست. به عنوان نمونه يكي از اين واحدها در سال حدود يك تا دو ميليون متر پارچه مشكي توليد مي كند كه حجم زيادي از آن صرف توليد روسري مي شود تا چادر مشكي. در حال حاضر نياز داخل كشور حدود ٧٠ ميليون متر پارچه مشكي است اما عدم حمايت از توليدكننده داخلي باعث شده تا بخش زيادي از نياز داخل از مسير واردات تامين شود.»

    اين فعال بازار نساجي تعرفه پايين واردات را دليل موثر براي افزايش مصرف پارچه هاي وارداتي مي داند و مي گويد: «تعرفه واردات چادر مشكي ١٠ درصد است در حالي كه تعرفه واردات ساير پارچه ها حدود ٣٠ تا ٤٠ درصد است همين امر باعث مي شود تا واردكننده ساير پارچه ها را به نام چادر مشكي به كشور وارد كرده و آسيب هاي زيادي را به توليد كننده داخلي وارد كند.»

    براساس اين گزارش، حجاب با ظرفيت توليد سالانه ٤/٥ ميليون متر پارچه مشكي، كرپ ناز با ظرفيت سالانه ٥/١ ميليون مترمربع پارچه چادر مشكي (از بدو تاسيس (۱۳۷۸) تاكنون سالانه حدود ۵۰۰ هزار مترمربع پارچه چادر مشكي توليد كرده است)، ناي زرين ديگر شركت فعال در توليد پارچه چادرمشكي است كه با ظرفيت ٥/٢ ميليون مترمربع به دليل عدم توان رقابت با محصولات وارداتي با مشكل مواجه شده و توليد با كندي پيش مي رود و در نهايت ايران مرينوس، تنها شركتي است كه توانسته است فناوري رنگرزي چادرمشكي را به دست آورد و اطلاع از چگونگي توليد فيلامنت پلي استر با ساختار مولكولي خاص به جهت افزايش جذب رنگ از ديگر دستاوردهاي اين شركت است. اما با تمام اين توانمندي ها اين شركت فاقد ماشين آلات مناسب جهت بافت پارچه هاي چادرمشكي است و از ادامه كار منصرف شده است.

نويسنده: نرگس رسولي

آخرین اخبار صنعت نساجی ایران و جهان / مجله نساجی کهن

بازار آنلاین نساجی

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید

آمار بازدید

بازدید امروز 93

بازدید دیروز 1193

بازدید ماه 28757

بازدید کل 523645

اکنون 202 مهمان و 0 عضو آنلاین هستند.

همراهان ما

برخی از مشتریان ما

تماس با ما

اینستاگرام فیسبوک گوگل پلاس توییتر خبر خوان

 
تلفكس: 77243296-021 و 77245780  

پست الكترونيك: info@kohanjournal.com

صندوق پستي : تهران 465-16765 مجله نساجي كهن

Add to your Skype : ghasemi.behnam

پرسش پاسخ پزشکی پیامک صوتی

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت